Eksporti i vajit ukrainas ndalet deri në qeshor. Tregjet në panik për furnizimin - Business Magazine Albania

Eksporti i vajit ukrainas ndalet deri në qeshor. Tregjet në panik për furnizimin

Ndërprerja e prodhimit dhe e eksportimit të vajit vegjetal ukrainas për shkak të luftës me Rusinë,  mund të vazhdojë deri në Qershor, duke shtuar tennnsionet për ndërprerje të furnizimit në tregjet evropiane të farave vajore, deklarojnë konsulencat.

Rusia dhe Ukraina janë dy eksportueset kryesore të drithërave dhe farave vajore dhe përbëjnë rreth 80% të eksporteve globale të vajit të lulediellit.

Në raportin mujor të farave vajore, konsulenca Strategie Grains thekson se dëmtimi i objekteve industriale, logjistike dhe portuale është shumë i rëndësishëm për pjesën lindore të Ukrainës.

Konsulenca uli parashikimet për importet e vajit të lulediellit nga Bashkimi Evropian, rreth 90% e të cilit zakonisht vijnë nga Ukraina, me afro 800 mijë  ton në rreth 1.7 milionë ton si për sezonin 2021-2022 ashtu edhe për 2022-2023.

Lexo edhe: Pushtimi i Ukrainës po rrit rreziqet për çmime të “çmendura” të produkteve ushqimore

Aktualisht tregu i Bashkimit Europian po përshtatet duke devijuar më shumë nga furnizimet e vajit të lulediellit, nga industritë si bionaftë drejt tregjeve ushqimore, si dhe duke rritur përdorimin e vajrave të kollit dhe sojës.

Ndërkohë, përdorimi i vajrave bimore për ushqim në Bashkimin Europian mund të duhet të rishihet për shkak të disponueshmërisë së ngushtë të kulturave, shtohet në raport.

Konsulenca e uli parashikimin për rezervat e Bashkimit Europian të farave të rapit,  kultura kryesore e farave vajore të bllokut  në 700 mijë ton nga 800 mijë  që ishte parashikuar për sezonin 2021-2022.

Për sezonin e ardhshëm, konsulenca rriti projeksionin për prodhimin e farave të lulediellit të Bashkimit Europian me 400,000 ton në 10.2 milion ton, duke parashikuar një lëvizje për të lejuar kultivimin e tokës djerrë gjatë krizës në Ukrainë do të nxiste mbjelljet.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0