Ekspertët e shëndetit (NHS) rekomandojnë Ibuprofenin për të trajtuar Covid-19


Ibuprofen mund të merret për të trajtuar Covid-19 kanë thënë ekspertët, në  kthesën e fundit mbi debatin në lidhje me përdorimin e ilaçeve të tilla për të trajtuar simptomat e infeksionit koronavirus.

Lexo: Ursula von der Leyen: Evropa duhet t’i kërkojë falje Italisë

Grupi Punues i Komisionit për ilaçet njerëzore për koronavirusin ka thënë se aktualisht nuk ka prova të mjaftueshme për të lidhur ibuprofen dhe ilaçe të tjera anti-inflamatore jo-steroide (NSAIDs) me kontraktimin e Covid-19 ose përkeqësimin e simptomave. Raporti thotë:

Pacientët mund të marrin paracetamol ose ibuprofen kur vetë-mjekohen për simptomat e Covid-19, të tilla si ethe dhe dhimbje koke, dhe duhet të ndjekin këshillat e NHS nëse kanë ndonjë pyetje ose nëse simptomat përkeqësohen.

Ibuprofen më parë është gjetur se rrit ashpërsinë e disa sëmundjeve, siç është sëmundja e pulave, por përdoret për të ulur temperaturat në kushte të tilla si gripi.

Çështja nëse ibuprofen mund të përkeqësojë Covid-19 u ngrit muajin e kaluar kur Ministria Franceze e Shëndetësisë rekomandoi kundër përdorimit të ilaçeve anti-inflamatore duke përfshirë ibuprofen për trajtimin e Covid-19 pas raportimeve që katër persona – pa nënkuptuar kushtet shëndetësore – i kishin marrë këto ilaçe dhe po përjetonin simptoma më të këqija.

Në ditët që pasuan, OBSH pohoi se nuk rekomandon kundër përdorimit të ibuprofen, ndërsa NHS u fut nën zjarr për të vazhduar të rekomandojë ose paracetamol ose ibuprofen për ata me simptoma të Covid-19. Më pas ajo ndryshoi qëndrimin e saj, duke thënë se ndërsa kishte pak prova që ibuprofen i bënte më keq simptomat, ajo në vend të kësaj rekomandonte paracetamol.

Lexo: Zyrtarët e SHBA: Disa shtete mund të jenë gati të hapen

Aktualisht, faqja e internetit e NHS ende thotë: “Aktualisht nuk ka asnjë provë të fortë që ibuprofen mund ta keqësojë koronavirusin (Covid-19). Por derisa të kemi më shumë informacion, merrni paracetamol për të trajtuar simptomat e koronavirusit, përveç nëse mjeku juaj ju ka thënë që paracetamoli nuk është i përshtatshëm për ju. ”

Burimi: The Guardian

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0