Infrastruktura ka nevojë për 1.2 mld euro si standardet europiane

Edmond Haxhinasto: Infrastruktura ka nevojë për 1.2 mld euro si standardet europiane


Infrastruktura shqiptare ka nevojë për 1.2 miliardë euro për të arritur standardet e Bashkimit Evropian. Kështu u shpreh ministri i Transporteve dhe Infrastrukturës Edmond Haxhinasto, gjatë takimit të ministrave të rajonit.

“Është një sfidë e madhe për angazhimet tona buxhetore dhe padiskutim është domosdoshmëri që të shikohen edhe mënyra alternative për t’i plotësuar ato”, u shpreh ai, ndërsa shtoi se një sektor i rëndësishëm është edhe zhvillimi i hekurudhës.

“Korridori 8 ka një rëndësi strategjike për ne, lidhja me Maqedoninë në mënyrë të veçantë, prandaj do të vazhdojmë për planifikojmë dhe alokojmë resurse për realizimin e tij. Në planet tona për hekurudhën është edhe lidhja me Greqinë”, shtoi ministri.

Kreu i infrastrukturës tha se vëmendje e veçantë ne dy vitet e fundit i është kushtuar mirëmbajtjes dhe sigurisë rrugore:

“Kemi llogaritur një diferencë prej 80 mln dollarësh nevojë për ta sjellë rrjetin tonë të transportit në gjendje të mirëmbajtjes rutinë”.

Observatori i Transportit për Evropën Juglindore (SEETO) është një organizatë rajonale që mbështet transportin rajonal në bashkëpunim me 6 shtete të rajonit, si Shqipëria, Bosnje Hercegovina, Maqedonia, Mali i Zi, Serbia, Kosova dhe Komisioni Evropian. Serbia nuk u përfaqësua në këtë tryezë në rang ministri por me një asistent. Diskutimet u përqendruan në kordinimin e nismave për realizimin e projekteve rajonale.

/Shekulli/

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0