Edmond Haxhinasto: Infrastruktura ka nevojë për 1.2 mld euro si standardet europiane


Infrastruktura shqiptare ka nevojë për 1.2 miliardë euro për të arritur standardet e Bashkimit Evropian. Kështu u shpreh ministri i Transporteve dhe Infrastrukturës Edmond Haxhinasto, gjatë takimit të ministrave të rajonit.

“Është një sfidë e madhe për angazhimet tona buxhetore dhe padiskutim është domosdoshmëri që të shikohen edhe mënyra alternative për t’i plotësuar ato”, u shpreh ai, ndërsa shtoi se një sektor i rëndësishëm është edhe zhvillimi i hekurudhës.

“Korridori 8 ka një rëndësi strategjike për ne, lidhja me Maqedoninë në mënyrë të veçantë, prandaj do të vazhdojmë për planifikojmë dhe alokojmë resurse për realizimin e tij. Në planet tona për hekurudhën është edhe lidhja me Greqinë”, shtoi ministri.

Kreu i infrastrukturës tha se vëmendje e veçantë ne dy vitet e fundit i është kushtuar mirëmbajtjes dhe sigurisë rrugore:

“Kemi llogaritur një diferencë prej 80 mln dollarësh nevojë për ta sjellë rrjetin tonë të transportit në gjendje të mirëmbajtjes rutinë”.

Observatori i Transportit për Evropën Juglindore (SEETO) është një organizatë rajonale që mbështet transportin rajonal në bashkëpunim me 6 shtete të rajonit, si Shqipëria, Bosnje Hercegovina, Maqedonia, Mali i Zi, Serbia, Kosova dhe Komisioni Evropian. Serbia nuk u përfaqësua në këtë tryezë në rang ministri por me një asistent. Diskutimet u përqendruan në kordinimin e nismave për realizimin e projekteve rajonale.

/Shekulli/

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale