E urreni punën tuaj? Këtu janë 5 këshilla për t'ju ndihmuar ta lini atë - Business Magazine Albania

E urreni punën tuaj? Këtu janë 5 këshilla për t’ju ndihmuar ta lini atë

5 këshilla

Nga Deb Hipp

Kam pasur kaq shumë punë gjatë jetës sime, saqë kur i përmend, miqtë e mi tronditen.

Në 20 vitet e fundit, kam pasur vetëm tre punë me kohë të plotë dhe njëra ka zgjatur për 15 vjet. Kisha bërë rreth 40 punë në 20 vjet. Ato ishin kudo: menaxher restoranti, agjent udhëtimesh, kamarier, shitës me pakicë, shofer autobusi, udhërrëfyes udhëtimi me karrocë, fotograf, shitje derë më derë, bukëpjekës, korrier laboratori dhe shumë të tjera.

Disa zgjatën një ose dy vjet, ndërsa të tjerët zgjatën disa muaj. Një punë në hotel zgjati vetëm një ditë. Por, nuk kam qenë kurrë i papunë për më shumë se dy javë që kur isha 16 vjeç. Gjithë ajo gjueti për punë më mësoi se ka shumë pozicione që as nuk i dini se ekzistojnë. Vetëm për shkak se keni shumë fatura nuk do të thotë që nuk mund të gjeni një punë tjetër që ju pëlqen ndërkohë që paguani borxhin.

Këtu janë këshillat e mia për të lënë një punë që shkakton stres dhe për të gjetur atë që ju pëlqen.

  1. Mos merrni vendime të nxituara

Kur isha 22 vjeç, lashëpa asnjë njoftim një punë menaxheriale që e përbuzja, sepse u zgjova nga një natë hungover dhe në humor të keq. Kështu përfundova duke punuar në 7-11 për dy javë. Mos e lini kurrë një punë në zemërim ose në një emocionale. Planifikoni, hartoni strategji dhe kërkoni ndërsa jeni ende duke tërhequr një pagë. Gjëja e fundit që ju nevojitet është të bini më tej në borxhe, sepse jeni të papunë.

Lexoni: 7 këshilla për përdorimin e profilit tuaj të LinkedIn si website e markës tuaj personale

  1. Jini të hapur

Kur një menaxher në një punë më shante dhe më bërtiste për diçka të parëndësishme, më bëri të mos duroja më. Sigurova një punë me pagesë të ulët për orë, duke marrë ekzemplarë mjekësorë nga zyrat e mjekëve. Mendova se puna do të ishte një hap për një punë më të mirë dhe ia dhashë njoftimin tim shefit.

Ditën e parë, mësova se puna erdhi me një makinë kompanie me të gjitha shpenzimet e paguara dhe një kartë benzine që mund ta përdorja edhe kur udhëtoja qindra kilometra me pushime. Puna madje pagoi shkollimin për disa klasa të kolegjit që më duheshin për të punuar drejt një diplome në anglisht. Kisha autonomi, përfitime të mëdha, një makinë të re dhe kohë për të studiuar dhe për të kaluar veten në kolegj, duke punuar në këtë punë fillimisht jo mbresëlënëse.

  1. Zgjidhni punën që ju pëlqen

Nuk do ta kuptoj kurrë pse kaq shumë njerëz mendojnë se nuk mund të ndjekin një punë që i përshtatet personalitetit të tyre. Për vite të tëra, u thashë në mënyrë të rreme intervistuesve se isha një lojtar ekipi, kur në fakt jam dikush që nuk mund të durojë as të luajë dyshe në tenis.

Përfundimisht, gjeta punë që më lejuan shumë kohë jashtë zyrës, pasi kam nevojë për shumëllojshmëri dhe stimulim vizual. Asnjëherë mos iu përgjigjni vetëm postimeve për vende pune. Shkruani atë që ju pëlqen dhe aplikoni në vendet ku mund të shijoni një ambient që shfaq atë që jeni.

  1. Kuptoni se urrejtja e punës tuaj krijon më shumë borxhe

Njerëzit që i urrejnë punët e tyre shpesh bëjnë gjëra të tilla si hanë tepër, pinë ose konsumojnë duhan më shumë. Ndoshta ata janë shumë të rraskapitur për të gatuar, kështu që porosisin ushqim çdo natë. Ata që urrejnë punën ngarkojnë gjëra të reja në kartat e kreditit për të gëzuar veten për një ose dy ditë.

Është e vështirë të pëlqesh veten nëse nuk të pëlqen puna jote. Dhe nëse nuk të pëlqen vetja, ke më shumë gjasa të bësh gjëra vetëshkatërruese, si për shembull, të fitosh më shumë borxhe për të mbushur zbrazëtinë e krijuar nga një punë e paplotësuar.

  1. Mos e kufizoni veten

Shumica e njerëzve kanë një listë të gjatë arsyesh se përse gjetja e një pune që u pëlqen nuk është e mundur. Për shembull: “Ajo që më pëlqen nuk paguhet mirë” ose “Ata nuk po punësojnë tani”. Mos i pranoni ato mendime kufizuese. Unë e mora punën time të parë të agjentit të udhëtimit duke shkuar në agjenci dhe duke biseduar me menaxheren. Ajo nuk kishte një pozicion të hapur, por admiroi iniciativën time dhe më dha një punë më vonë.

Nëse keni fëmijë ose rrethana të vështira për të lëvizur, ndërrimi i punës është më i vështirë, por të paktën vendosni një objektiv. Shkoni në shkollë, edhe me kohë të pjesshme, nëse keni nevojë për trajnim ose diplomë ose duhet të punoni ndërkohë që e bëni atë. Jeta është shumë e shkurtër për të shpenzuar një pjesë të madhe të kohës duke urryer një pjesë të konsiderueshme të ekzistencës suaj.

Kush e di? Ju mund të përfundoni duke shijuar punën që bëni duke shlyer borxhet dhe duke rritur llogarinë tuaj të kursimeve.

/msn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0