E pa vetëm në video, blerësi anonim blen ishullin privat për $6 mln, - Business Magazine Albania

E pa vetëm në video, blerësi anonim blen ishullin privat për $6 mln,

Një ishull privat në brigjet e Irlandës, i cili krenohet me tre plazhe, shtatë shtëpi dhe botë pasur natyrore, është shitur dje për 6 milionë dollarë. Blerësi anonim raportohet se nuk e ka vizituar asnjëherë vendndodhjen por ka parë vetëm një video-prezantim të vendndodhjes.

Ishulli ‘Horse’, një tokë 157-hektarë në jugperëndim të ishullit kryesor të Irlandës, u shit pas negociatave të kryera në rrjetin WhatsApp. Blerësi i paemëruar evropian është nga super të pasurit e fundit që kërkon largim drejt ishujve privatë ndoshta prej pandemisë së koronavirusit.

Ishulli ka panorama të gjelbra dhe shtëpia e tij kryesore ka disa ndarje për të ftuar me pamje nga Oqeani Atlantik. Vendi ka pasur një industri të vogël minerare në shekullin e 19-të dhe popullsia e tij maksimale ka qenë 137 njerëz në 1841, por deri në vitet 1960, aty nuk kishte mbetur më asnjeri. Destinacioni ka sistemin e vet të energjisë elektrike, të ujit dhe kanalizimeve.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0