Dritë jeshile për biznesin. Në korrik rritet financimi nga bankat

Dritë jeshile për biznesin. Në korrik rritet financimi nga bankat


Vera solli një lajm të mirë për kreditë. Gjatë muajit korrik, për herë të parë për këtë vit u rrit financimi në total dhënë nga bankat. Financimi në total arriti gati 533 miliardë lekë, duke u shtuar me 2.5 miliardë lekë në vetëm një muaj, sipas të dhënave të Bankës së Shqipërisë.

Krahasuar me një vit më parë, vlera e financuar në total në ekonomi mbetet më e ulët, ku ndikimin kryesor vlerësohet ta ketë dhënë fshirja e disa kredive të humbura (kredi për të cilat bankat i kanë humbur shpresat se do të arkëtojnë pagesa). Ndaj një viti më parë financimi është 2.3% më i ulët.

Lexoni: Individët, të preferuarit e bankave në financim për banesa e konsum

Bizneset vijojnë të qëndrojnë e të mbahen larg nga Bankat. Vetë sipërmarrjet nuk janë optimiste për të marrë borxhe të reja, por edhe bankat vijojnë t’i shohin me mosbesim të mjaftueshëm sa për tu hapur dyert e financimit.

Megjithatë, Sipas BSH-së, në Korrik u rrit financimi i bizneseve e më shumë ai i individëve për individët huaja e dhënë ishte 5% më shumë se një vit më parë.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0