Disa të vërteta që i mësoni me vonesë - Business Magazine Albania

Disa të vërteta që i mësoni me vonesë

Disa të vërteta

E keni vënë re që shpesh na duhet një jetë për të mësuar disa të vërteta, të cilat po t’i dinim më parë do të reagonim ndryshe. Shpesh janë zhgënjim, shpesh janë një konfirmim i asaj që mendonim në fakt, thjesht nuk e kishim përkufizuar.

Më poshtë ju sjellim 10 të vërteta që i mësoni me vonesë.

1.Suksesi është një term relativ

Si fëmijë, jemi mësuar të “arrijmë suksesin”. Çfarë do të thotë kjo në të vërtetë? Suksesi për një person mund të nënkuptojë të kundërtën për dikë tjetër. Përcaktoni suksesin tuaj.

2.Ju nuk mund të ndryshoni prindërit tuaj

Një e vërtetë e trishtueshme dhe e vështirë për t’u përballur ndërsa plakeni: Ju nuk mund të ndryshoni prindërit tuaj. Ata janë ata që janë. Nëse e miratojnë ose jo atë që bëni, nuk ka rëndësi. Duaji ata që të sollën në këtë botë.

3.I vetmi person me të cilin duhet të përballeni në mëngjes është vetvetja.

Kur je më i ri, të duket sikur duhet të kënaqësh të gjithë botën. Mos e bëni. Veproni për t’u ndier të lumtur dhe krijoni jetën që dëshironi të jetoni për veten tuaj. Do të shihni dikë që e doni vërtet, duke ju kthyer çdo mëngjes nëse mund ta bëni këtë.

4.Asgjë nuk ndjehet aq mirë sa diçka që e bën me zemër

Asnjë shumë parash, ose arritje ose vërtetim i jashtëm nuk do të zërë kurrë vendin e asaj që bëni nga dashuria e pastër. Ndiqni zemrën tuaj dhe pjesa tjetër do të pasojë.

5.Potenciali juaj është i lidhur drejtpërdrejt me sa mirë e njihni veten

Ata që e njohin vetveten dhe i maksimizojnë pikat e tyre të forta janë ata që shkojnë atje ku duan të shkojnë. Ata që nuk e njohin veten e tyre dhe shmangin punën e vështirë të të parit të vetes nga brenda, e jetojnë jetën si vjen. Nuk kanë aftësinë për të krijuar të ardhmen për veten e tyre.

6.Disa persona do të kthehen gjithnjë

Ai fëmijë që ju ngacmonte do të vijë duke kërkuar punë. Vajza që nuk donte të dilte me ty do të të telefonojë sapo të shohë se si po ecën në karrierë. Gjithmonë ndodh kështu. Thjesht përqendrohuni tek ju, qëndroni besnikë për atë që besoni dhe të gjithë dyshuesit përfundimisht do të vijnë duke kërkuar ndihmë.

7.Ju jeni një reflektim i 5 personave me të cilët kaloni më shumë kohë

Askush nuk krijon vetveten pa pritur. Ne të gjithë jemi imazhe pasqyre, të skalitura përmes reflektimeve që shohim tek njerëzit e tjerë. Kjo nuk është një lojë që luani vetë. Punoni që të rrethoheni nga ata që dëshironi të jeni dhe me kalimin e kohës edhe ju do të mbani në vete gjërat që admironi.

8.Besimet janë relative me ato që ndjek ti

Kudo që të jeni në jetë bashkë me atë që është përreth jush dhe aspiratat tuaja aktuale, formojnë besimet tuaja. Megjithatë, askush nuk tregon se “besimet” nuk janë “të rregulluara”. Nuk ka asnjë “të drejtë” dhe “të gabuar”. E gjitha është relative. Gjeni atë që ju përshtatet.

9.Çdo gjë mund të jetë një ves

Jini të kujdesshëm. Përsëri, nuk ka “të drejtë” dhe “të gabuar” ndërsa plakeni. Një mekanizëm përballimi i një situate mund të jetë një mënyrë për t’u çlodhur nga një e djelë në tjetrën. Thjesht qëndroni të vetëdijshëm për zakonet tuaja dhe si e kaloni kohën tuaj. Cilat zakone fillojnë të rriten në frekuencë –  pyesni se nga vijnë? Nga ju? Dhe pse ndiheni të detyruar t’i përsërisni ato?

Lexo: 7 ndryshimet midis trurit të femrave dhe meshkujve

10.Qëllimi juaj është të jeni JU

Cili është kuptimi i jetës? Të jesh ti, gjithmonë, në gjithçka që bën – çfarëdo që do të thotë kjo për ty. Ju jeni krijuesi juaj. Ju jeni kryevepra juaj në zhvillim. Të rritesh është kuptimi që je edhe skulptura, edhe skulptori, piktori dhe portreti.

MEDIUM

 

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0