Disa mësime të thjeshta që mora nga djali 7 vjeçar i ish-gruas time dhe më ndryshuan jetën - Business Magazine Albania

Disa mësime të thjeshta që mora nga djali 7 vjeçar i ish-gruas time dhe më ndryshuan jetën

Shumë sipërmarrës shpenzojnë një pasuri për trajnerë biznesi, ndërsa trajnerët më të mirë janë shpesh ata që janë më të afërt me ne. Njihuni me Yubin, djalin e ish-gruas dhe mësimet që kam mësuar prej tij.

Duke ardhur nga një familje tradicionale, jam rritur nga prindërit e mi të mrekullueshëm me këto vlera:

👉 Diplomë nga universiteti

👉 Një punë studentore dhe më vonë një punë e rregullt

👉 Punoni në një punë që paguan goxha mira, jo domosdoshmërisht një punë që ju pëlqen

👉 Merrni një hipotekë (p.sh. bli një shtëpi)

👉 Jini serioz në lidhje me marrëdhëniet, angazhohuni dhe qëndroni!

Isha i ri, nuk dija më mirë.

Pastaj takova nënën e Yubin (2004), Yubin ishte 7 vjeç.

Ne u divorcuam në vitin 2021, por marrëdhënia ime me Yubin është ende e fortë. Unë e dua atë, ai ka luajtur një rol të rëndësishëm në jetën time dhe me rritjen e tij, këto janë 8 mësimet që mësova prej tij.

✅Bëni gjërat që ju pëlqejnë, jo që të tjerët presin ose duan që ju t’i bëni.

✅ Ka shumë mënyra për t’u marrë me shkollën. Universiteti nuk është graali i shenjtë, shkolla e jetës është.

✅ Marrëdhëniet janë pasqyra të bukura, përderisa jeni të respektueshëm, angazhimi mund të jetë i përkohshëm. Nëse nuk funksionon, vazhdoni.

✅ Të fitosh para është të shijosh jetën, jo të paguash në banka në moshën 22 vjeçare.

✅ Udhëtimi është si oksigjeni për jetën. Në moshën 22 vjeçare ai shkoi në një udhëtim botëror për 18 muaj dhe pati kaq shumë përvoja të mrekullueshme që nuk unë i kisha pasur kurrë, dhe bëri miq në të gjithë botën.

✅ Largoni njerëzit toksikë nga jeta juaj.

✅ Jini të lumtur me veten tuaj. Mos jini shumë kritik për gjërat që keni. Ekziston gjithmonë një shans i dytë për të bërë më mirë.

✅ Nëse keni një plan, shkoni all-in dhe realizojeni atë.

Tani Yubin jeton në Valencia (30 minuta larg nga unë), ai është pronar i blogut të tij të ushqimit në Instagram, ka apartamentin e tij, një të dashur të mrekullueshme dhe megjithatë po bën plane për udhëtimin e tij të ardhshëm.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0