Disa fjalë të mençura nga stilisti i modës Thierry Mugler - Business Magazine Albania

Disa fjalë të mençura nga stilisti i modës Thierry Mugler

stilisti i modës

Stilisti francez Thierry Mugler ka ndërruar jetë në moshën 73-vjeçare, sipas një postimi në llogarinë e stilistit në Instagram. Mugler ishte i njohur për një stil të egër dhe të çuditshëm të dizajnit të modës artistike, i cili tronditi vitet 1980 disi të zbutura dhe të orientuara nga biznesi. Marrja e rreziqeve ishte pjesë e ADN-së së Mugler, duke ndikuar në prodhimin e ardhshëm të stilistëve, nga Viktor & Rolf te Jeremy Scott.

Mugler mbahet mend për ekstravagancën e tij. Ai shkriu së bashku elemente të fantazisë fantastiko-shkencore me gamën e Hollivudit dhe teatrin që mund të gjenden vetëm në muzikalët e vjetër të Broadway-it. Ai projektoi ato që disa i quajnë “perëndesha të epokës së hapësirës”.

Qëllimi i tij ishte që ta largonte shikuesin nga realiteti. Siç tha dikur Mugler: “Bota është mjaft e vështirë. Ka mjaft shëmti në jetën reale, nuk ka nevojë t’i shtohet më gjë asaj.”

I lindur në Strasburg, Francë në vitin 1948, ai erdhi për të ndryshuar modën në Paris gjatë viteve 1980 dhe 1990, jo vetëm në pasarela, por kur të famshëm vishnin rrobat e tij në tapetin e kuq, nga Jerry Hall te Lady Gaga dhe Cardi B.

Lexoni: Koleksioni i parë i modës në botë krijuar nëpërmjet një smartfoni

Më poshtë janë disa nga gjërat më të mençura që tha Mugler në intervista ndër vite.

 • Moda është një film. Çdo mëngjes kur vishesh, ti drejton veten.
 • Ndonjëherë më pyesin: “Cili është përkufizimi juaj për një grua të fuqishme?” Dhe unë them, është një grua që është vërtet e lirë – që kënaqet me veten dhe që është e lumtur.
 • Përulësia për t’i parë gjërat në sy dhe për të bërë zgjedhje që nuk janë gjithmonë të lehta, zgjedhje që ndonjëherë janë të dhimbshme dhe të lejojnë të rritesh.
 • Nuk them kurrë se jam stilist. Unë jam ndjerë gjithmonë si regjisor dhe veshjet që bëja ishin një drejtim i çdo dite. Ka gra me bel të vogël dhe shpatulla të mëdha, kështu që nuk është shumë e tepruar për mua. Shpatullat ishin gjithmonë të rëndësishme. Në kërcim, mësova për pozicionin e qafës dhe mënyrën se si duhet të qëndroni.
 • Bëja rroba, sepse kërkoja diçka që nuk ekzistonte. Më duhej të përpiqesha të krijoja botën time.
 • Mbi të gjitha, marrëdhënia midis shpirtit dhe trupit bëhet më e qartë kur punoni me veten. Është atëherë kur kupton shumë gjëra për jetën, qeniet njerëzore dhe veten.
 • Mendoj se nëse punoni në këtë industri, duhet të kontribuoni me diçka konstruktive. Kjo është filozofia ime. Kjo është arsyeja pse unë nuk shikoj filma të dhunshëm. Unë nuk i kuptoj filmat horror dhe të gjitha këto. Është mungesë respekti për gratë që vriten në jetën reale. Këto janë realitete. Por ka edhe gjëra të mrekullueshme në këtë botë, kështu që le të flasim pak për gjërat e mrekullueshme. Është shumë më e vështirë të ngrihesh mbi gjërat sesa të zhytesh në to.
 • Unë jam shumë i tërhequr nga arkitektura dhe struktura e fytyrës njerëzore, ndaj kërkoj bukurinë e të gjitha llojeve, pavarësisht origjinës gjeografike. Më pëlqen të gjej një shembull të vërtetë, apo një ekstrem, për çdo lloj bukurie.
 • E dini, trupi juaj ka një kujtesë dhe është i lidhur me shpirtin tuaj. Nëse doni ta përdorni, duhet të hiqni dorë nga e kaluara. Është njësoj si të zbrazni sirtarët tuaj për të vendosur gjëra të reja në to.
 • Arsyeja pse e lashë modën ishte se kisha kaluar mjaftueshëm kohë duke qenë gjithmonë në gjunjë, duke i bërë njerëzit e tjerë të dukeshin mahnitës dhe përrallorë. Kam përdorur modën për t’u shprehur sa më shumë. Por në një moment kjo nuk mjaftoi.
 • Nuk jam trendi. Unë nuk jam ‘në modë’. Unë jam thjesht një qenie njerëzore pozitive që ka një këndvështrim pozitiv për jetën.
 • Për mua, gjithçka ka të bëjë me eksplorimin. Ka qenë një proces shumë i natyrshëm. Mendoj se është e rëndësishme që njerëzit të jenë një realizim i plotë i vetëvetes. Gjithmonë kam qenë i magjepsur nga trupi i njeriut dhe kam dashur të bëj homazh për atë që mund të bëjë.
 • Parfumi nuk duhet të lidhet vetëm me modën, sepse kjo do të thotë se një ditë do të dalë nga moda.
 • Kuptova se jetoja në universin tim me shumë asistentë. Nuk kisha celular; Nuk dija të përdorja një kompjuter. Të gjithë bënin gjithçka për mua. Kështu u largova dhe u transferova në New York. Ishte fundi i një epoke dhe duhet të them se e gjeta veten paksa të humbur. Unë nuk isha më në universin e mbrojtur Mugler.

/forbes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0