Dilemat mbi anonimatin/ Pse krijuesit e artit dixhital duan të qëndrojnë të fshehur? - Business Magazine Albania

Dilemat mbi anonimatin/ Pse krijuesit e artit dixhital duan të qëndrojnë të fshehur?

Dy miqtë e përjetshëm nga Florida nuk kërkuan kurrë vëmendjen, por më pas ata ndërtuan një perandori shumë milionëshe që shiste artin dixhital dhe njerëzit donin të dinin se kush ishin ata. Nën pseudonimet “Gargamel” dhe “Gordon Goner”, ata krijuan “Bored Ape Yacht Club”, një koleksion prej 10.000 karikaturash majmunësh me modele flokësh dhe veshje të ndryshme.

Ata i shesin këto imazhe si tokena-jo të këmbyeshëm dixhital (NFT) dhe tani është e vështirë të marrësh një për më pak se 280,000 dollarë, pjesërisht falë mbështetjeve të personazheve të famshëm nga Paris Hilton te Serena Ëilliams.

Gazeta amerikane e lajmeve BuzzFeed bëri disa zbulime në fillim të këtij muaji dhe zbuloi identitetin e tyre të vërtetë – duke shkaktuar një shpërthim zemërimi mes fansave në mediat sociale.

“Ky veprim  është i çuditshëm, duke i vënë njerëzit në rrezik,” shkroi një përdorues i Tëitter, duke përdorur zhargonin e internetit për të identifikuar dikë kundër vullnetit të tyre.

Historia ka ripërqendruar vëmendjen te anonimiteti në botën e kriptomonedhave.

Ndërsa krijuesit e “Majmunëve të mërzitur” mund të pëlqejnë të fshihen në botën e kriptove, ata janë pronarë të një biznesi të quajtur Yuga Labs, kështu që duhet të ndjekin të gjitha rregullat e zakonshme të dosjeve të kompanisë, duke përfshirë ofrimin e përfituesve të emëruar.

“Përdorimi i një pseudonimi nuk ju bën anonim,” thotë Alexander Stachtenko, një ekspert i kriptomonedhave për firmën KPMG.

– Rreziku i grabitjes –

Është e paqartë pse themeluesit e “Majmunëve të mërzitur ” donin të qëndronin anonimë.Kritikët thonë se kushdo që fiton para nga NFT-të do të ishte i mençur të kërkonte anonimitetin pasi ajo që po shesin është e pavlerë.Ndonëse fansat kënaqen duke qenë pjesë e një komuniteti ku pronësia e NFT është shpesh një portë për lojëra dhe përfitime të tjera.Sido që të jetë, kushdo që bën pasuri serioze në këtë fushë ka arsye të dukshme për të qëndruar larg opinionit publik.

Lexo edhe: Kompania italiane do të ofrojë makinat me certifikata NFT: “Rritet vlera e automjetit”

“Nuk kam nevojë që publiku të dijë se kush jam, si dukem, origjinën time”, thotë një krijues që quhet “Owl of Moistness. Nuk dua të rrezikoj që njerëzit të më grabisin apo të dëmtojnë familjen time”.

Ai bashkëthemeloi Yield Guild Games, një startup i fokusuar në videolojërat NFT në Filipine, ku mania NFT është përhapur në të gjithë popullsinë. Ai thekson se teknologjia që mbështet kriptomonedha dhe NFT – blockchain – është një libër ku çdokush mund të gjurmojë transaksionet.Pra, lidhja e identitetit të tij të kriptos dhe botës reale do të lejonte këdo të zbulonte pasurinë e tij.Por sa më i madh bëhet një projekt, aq më i ndërlikuar është të mbetet i panjohur.

“Bëhet më e vështirë nëse do të zgjeroni ekipin tuaj,” thotë Soona Amhaz nga Volt Capital, një fond i fokusuar në kriptomonedha.

– “Mënyra më e drejtë” –

Një nga mënyrat e favorizuara për të mbetur anonim në botën e kriptove është formimi i një DAO (organizatë autonome e decentralizuar).

DAO-të i lejojnë njerëzit të bashkëpunojnë dhe të veprojnë ashtu si mundet një kompani, në thelb duke vepruar si aksionarë, por pa status ligjor formal ose pronarë të emërtuar.

Kushdo që nxjerr fitim do të duhet ende të paguajë taksa, por lidhja e individëve të botës reale me këto entitete është një detyrë shumë më e ndërlikuar sesa, të themi, kërkimi i të dhënave publike për të zbuluar themeluesit e majmunëve të mërzitur.

Lexo edhe: Facebook dhe Instagram mund t’ju ndihmojnë të krijoni dhe shisni NFT

Ky model u ka shërbyer shumë sipërmarrësve anonimë, megjithatë, shumë njerëz përdorin pritjen e anonimitetit për qëllime të liga.DAO dhe entitete të tjera të decentralizuara janë veçanërisht të prekshme ndaj mashtrimit, sipas firmës së analizës Chainalysis.AnubisDAO ishte një entitet i tillë, i krijuar nga programues pseudonimë tetorin e kaluar me pak më shumë se një llogari në Twitter dhe një logo.

Ajo u zhduk më pak se një ditë pasi u lançua, duke marrë pothuajse 60 milionë dollarë nga paratë e investitorëve, sipas Chainalysis.Dhe duket se batica po kthehet kundër anonimitetit në botën e kriptove.Shumica e shkëmbimeve më të mëdha të kriptomonedhave tani kërkojnë kontrolle identiteti për të luftuar këtë lloj mashtrimi.Por Soona Amhaz beson se ka ende gjëra pozitive në idenë e DAO, duke argumentuar se ato kontrollohen nga zinxhiri bllokues.Çdokush mund të gjurmojë transaksionet e një DAO të veçantë dhe të zbulojë nëse ato janë të ligjshme ose të dyshimta.

AFP

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0