Dhuruesja e veshkes nga Facebook-u - Business Magazine Albania

Dhuruesja e veshkes nga Facebook-u


Shumica e njerezve e perdorin Facebook-un per te mbajtur kontaktet me miqte e tyre. Megjithate kohet e fundit, media sociale po tregon se mund te jete e dobishme gjithnje e me shume edhe ne permbushjen e nevojave te tjera. Prinderit e deshperuar te nje vajze dy-vjeçare me nje semundje serioze te veshkave gjeten nje dhurues veshke pasi bene thirrje ne Facebook.

Arianna jeton ne shtetin amerikan te Minesotes. Kur ajo ishte rreth shtate javeshe, u diagnostikua me nje çrregullim te rralle gjenetik te veshkave. Babai i saj, Jeremy Booth, thote se qe atehere, dializa e ka mbajtur gjalle.

“Ajo eshte ne trajtim dialize çdo nate. Zgjat rreth 10 deri ne 12 ore. E merr trajtimin sa shtrihet shtrat dhe e heq kur zgjohet ne mengjes.”

E lodhur se pari vajzen e saj duke vuajtur, Ashley Booth postoi nje lutje per ndihme ne Facebook. 2400 kilometra ne jug, ne Florida, Christy Harding, gjithashtu nje mama e nje vajze te vogel, e pa thirrjen dhe vendosi te dhuroje veshken e saj nese pershtatej.

“Nuk imagjinoj dot se si mund te jete te presesh per nje telefonate te tille kur te thone se dikush ka marre vendimin per te shpetuar jeten e vajzes suaj.”

Kur zonja dhe zoti Booth moren telefonaten qe konfirmonte se veshka e zonjes Harding pershtatej, mamaja e Arianes u pershkua nga emocioni.

“Doja te qaja. Doja te buzeqeshja. Djali im qendronte atje dhe lotet rridhnin nga syte dhe tha: ‘Mami, kush eshte? Çfare ka ndodhur?’ Dhe une thashe: ‘Asgje. Jane lote lumturie. Arianna me ne fund do te marre nje veshke.”

Operacioni eshte planifikuar per ne fillim te muajit maj.

*Zeri i Amerikes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0