Danimarka do të bëhet vendi i parë në botë që do të ketë ambasador të teknologjisë - Business Magazine Albania

Danimarka do të bëhet vendi i parë në botë që do të ketë ambasador të teknologjisë


Danimarka do të ketë ambasadorin e parë në botë të teknologjisë. Ende nuk është vendosur dikush në këtë detyrë, por ky vendim thekson rëndësinë në rritje të sektorit të teknologjisë për ekonominë daneze.

“Në të ardhmen, marrëdhëniet tona dypalëshe me Google do të jenë po aq të rëndësishme sa ato që kemi me Greqinë” tha Anders Samuelsen, ministri i jashtëm i Danimarkës. Samuelsen i përshkroi përpjekjet e qeverisë daneze në forcimin e lidhjeve të saj me kompanitë më të mëdha të teknologjisë në botë si “TechPlomacy.”

Ambasadori i teknologjisë do të kryejë detyra të ngjashme me ambasadorë të tjerë danezë dhe të negociojë në emër të vendit. Samuelsen tha ai ose ajo do të bisedojë me kompanitë e teknologjisë në lidhje me çështje të tilla si të dhënat e sigurisë dhe privatësisë.

Facebook njoftoi javën e kaluar se do të ndërtojë një qendër të re të dhënash 55,000 metër katror, në Odense, qytetin e tretë më të madh të vendit. Lajmi është mirëpritur në Danimarkë. Sipas qeverisë, vetëm 1% e kompanive që operojnë në Danimarkë janë të huaja, edhe pse janë përgjegjëse për 20% të të gjitha vendeve të punës në vend.

Burimi: acp.al

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0