COVID-19, Numri më i ulët i të infektuarve, vetëm 2 raste në Durrës

COVID-19, Numri më i ulët i të infektuarve, vetëm 2 raste në Durrës

Durrës

2 pacientë me koronavirus janë identifikuar 24 orët e fundit, duke e çuar totalin e të prekurve në 948.

Kjo është dita me më pak të infektuar ditorë që prej shpërthimit të pandemisë në Shqipëri.

77 përqind e të infektuarve ose 730 prej tyre janë shëruar. Eugena Tomini, nga ISHP bëri me dije se të infektuarit e rinj janë vetëm në Durrës.

Lexoni: Si shkojmë pas kostos së fundosur?!

Në 24 orët të fundit janë testuar 168 qytetarë të dyshuar, ndërsa që prej fillimit të marsit janë testuar 12,722 persona, prej të cilëve janë:

– 948 të infektuar,

– 31 viktima;

–  727 të shëruar,

–  190 të infektuar aktivë;

Në dy spitalet COVID aktualisht po marrin shërbim 15 pacientë, ku vetëm 3 prej tyre janë në terapi intensive.

Shpërndarja gjeografike e pacientëve aktivë deri më 18 maj është:

– Tiranë, 69 pacientë aktivë,

– Krujë, 44 pacientë aktivë,

– Shkodër, 15 pacientë aktivë,

– Kamëz, 12 pacientë aktivë,

– Durrës, 31 pacientë aktivë,

– Berat, 10 pacientë aktivë,

– Fier, 4 pacientë aktivë,

– Elbasan, 2 pacientë aktivë,

– Mirditë, 1 pacient aktiv,

– Korçë, 1 pacient aktiv,

– Kurbin, 1 pacient aktiv.

Lexoni: Shtohen masat lehtësuese: hiqen autorizimet, hapen lokalet, zgjerohet orari i lëvizjeve

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0