COVID-19, BE do të organizojë një konferencë donatorësh më 4 maj


Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, paraqiti sot para gazetarëve strategjinë që do të ndjekë BE-ja për të lehtësuar kufizimet.

Sipas saj, masat e përgjitshme do të zëvendësohen nga ato specifike, që do të bëhen sipas kushteve të secilit vend, dhe rihapja e veprimtarive ekonomike do të bëhet me shumë kujdes, me faza të ndryshme, duke zbatuar me rreptësi masat higjienike që janë shumë të thjeshta për t’u zbatuar, por shumë të dobishme.

Presidentja tha se pandemia është botërore dhe virusi nuk bën dallim midis vendeve të pasura e të varfra, ndaj përgjigja duhet të jetë botërore. G20 e ka kthyer në qendër të vëmendjes, dhe BE e mirëpret bashkëpunimin në shkallë botërore për t’i bërë ballë pandemisë.

Lexoni: Si të fokusoheni tek gjërat tuaja në periudhë pandemie

“Kjo përfshin masat për të përshpejtuar punën me diagnostifikimin, trajtimin dhe zhvillimin e vaksinave. Kur të kemi vaksinën, ajo do të përdoret në të gjithë botën. Kjo është mundësia më e mirë për t’i bërë ballë, bashkëpunimi botëror”, tha von der Leyen.

Për ta mbështetur këtë nismë do të duhen fonde, ndaj BE do të organizojë një konferencë dhurimesh më 4 maj që t’i adresohet boshllëqeve të financimit.

“Kemi nisur të bashkëpunojmë me organizata botërore të njohura, si ‘Bordi i Menaxhimit të Përgatitjeve Botërore’, platformat ‘SEPI’, ‘GAVI’, “Welcome Trust” dhe ‘Fondacioni Gates’, në bashkëpunim të ngushtë me OBSH-në. Shpresoj që vendet dhe organizatat në të gjithë botën t’i përgjigjen kësaj thirrjeje”.

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale