Cilat janë gabimet që bëjmë kur përdorim iPhone?


Më poshtë janë disa gabime që bëni me telefonët tuaj: 

1. Nuk e fikni asnjëherë.

Ju duhet ta fikni iPhone-in tuaj të paktën një herë në javë, pasi nëse e bëni më tepër bateria e tij do të konsumohet. Lëreni atë të shkarkohet plotësisht dhe më pas karikojeni në maksimum.

2. Lini WiFi-n dhe Bluetooth-in ndezur gjatë gjithë kohës.

Kur iPhone ka WiFi dhe Bluetooth ndezur dhe ju nuk jeni duke përdorur asnjërin prej tyre, kjo është vetëm një humbje e energjisë. Lërini të fikur, dhe ndizini vetëm kur ju nevojiten.

3. E përdorni jashtë në temperatura ekstreme.

iPhone nuk është bërë për të përballuar temperatura shumë të nxehta ose shumë të ftohta, 0 ° C ose 35 ° C. Këto kushte mund të konsumojnë baterinë apo ta fikin pajisjen tuaj. Të paktën vendoseni atë në xhepin tuaj, të sigurt.

4. Flini me të gjatë natës kur është në karikim.

Karikimi i iPhonit tuaj, ndërsa flini mund të jetë i përshtatshëm, por kjo nuk është një ide e mirë. Ka shumë debate për këtë çështje, por shumë thonë se mbajtja e iPhoni-t tuaj në zyrë, pasi ai është ngarkuar plotësisht, me kalimin e kohës mund ta dëmtojë baterinë. Mundohuni ta ngarkoni atë gjatë ditës ose përdorni një prizë elektrike që ju njofton kur telefoni ka marrë karikimin e duhur.

5. Nuk e pastroni.

“Apple” rekomandon të përdorni një leckë të butë për të pastruar pajisjen tuaj, veçanërisht pranë vendit ku vendoset ngarkuesi.

Burimi: fax.al 

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale