Cilat do të jenë fondet për mbështetjen e sipërmarrësve të rinj? - Business Magazine Albania

Cilat do të jenë fondet për mbështetjen e sipërmarrësve të rinj?


“Gjatë viteve 2017-2021, në mbështetje të bizneseve nga AIDA do të vazhdojë disbursimi i fondeve “Startup” në vlerë prej 50 milionë lekë dhe fondi për mbështetjen e ekonomisë kreative kryesisht Artizanati në vlerë prej 50 milionë lekë. Nga këto dy fonde do të përfitojnë mbi 200 sipërmarrës të rinj. Gjatë 2015- 2016, rreth 44 ide biznesi nga të rinjtë u mbështetën nga Fondi “Startup”, që jepet nga AIDA me vlerë 14 milionë lekë”.

Kështu është shprehur ministrja Ekonomi në Durrës, gjatë një leksioni të hapur në Universitetin “Aleksandër Moisiu” me temë “Sipërmarrja, risi dhe sfida”, ku ndër të tjera shtoi se nisur nga ecuria pozitive e zhvillimit te sektorit te turizmit, tek AIDA me fillimin e vitit 2017 do të gjejë zbatim fondi mbështetës për sipërmarrësit e rinj që operojnë në sektorin e turizmit, i cili do jetë një fond grant me vlerë prej 10 milionë lekësh.

Në prani të dhjetëra studentëve të ekonomisë, ministrja Ekonomi shpjegoi fillimisht situatën ekonomike në Shqipëri duke u shpjeguar faktet studentëve, situatën optimiste që ekonomia shqiptare po kalon.

“Ekonomia e vendit tonë gjatë kësaj periudhe qeverisjeje është rritur nga viti në vit, tha ministrja Ekonomi, duke kujtuar se në vitin 2016 rritja ekonomike vlerësohet 3.4% të Prodhimit të Brendshëm Bruto, ndërsa objektivi i qeverisë për vitin 2017 është 3.7%, objektiv ambicioz në favor të qytetarëve. Edhe për sa i përket punësimit, indikatorët janë pozitivë, shpjegoi Ekonomi duke theksuar se shkalla e papunësisë ka ndjekur një trend rënës nga 17.5% në 2014 në 14.2% në tremujorin e fundit te 2016.”

Ajo i ftoi studentët e Ekonomisë të ballafaqohen vazhdimisht me statistikat e INSTAT, të Bankës së Shqipërisë dhe të indikatorëve të tjerë të rëndësishëm globalë; si Eurostat, OECD, OKB.

“Që të ecë ekonomia, duhet patjetër që të lehtësohet klima e të bërit biznes dhe për këtë kujdeset qeveria, e cila falë reformave të saj ka bërë të mundur të lehtësojë shumë procedura për ecurinë e biznesit; duke filluar që nga momenti i regjistrimit, marrja e një licence dhe shumë procese të tjera, shumica e të cilave tashmë bëhen online. Indikatori më i mirë për të informuar mbi klimën e biznesit ishte raporti “Doing Business” ku Shqipëria për herë të parë është renditur në pozicion historik në vendin e 58 nga 190 vende të analizuara. Ndërkohë janë dhe tregues të tjerë si Indeksi i Konkurrueshmerisë Globale 2016-2017, ku Shqipëria pati pozicionim në vendin e 80 nga 138 vende”, theksoi Ekonomi.

Burimi: scan-tv.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0