Çfarë të bësh gjatë muajit Tetor në Tiranë? - Business Magazine Albania

Çfarë të bësh gjatë muajit Tetor në Tiranë?


*rekomandime nga Visit Tirana

Tetori konsiderohet si pranvera e vonuar. Moti është perfekt në Tiranë, ditët me diell do të jenë ato që do të mbizotërojnë gjatë këtij muaji. Sigurisht që freskohet koha, por kjo është ideale për aktivitetet në natyrë, si edhe koncerte në zona të hapura. Ky është muaji më i bukur i vjeshtës, ku mund të admironi ngjyrat e vërteta të saj. Parqet e qytetit fillojnë të ndryshojnë ngjyrat e gjelbëra në ngjyra të arta, të kuqe dhe të verdhë. Për të fotografuar të gjitha pamjet e vjeshtës në Tiranë, mos harroni të merrni pjesë në #TiranaAutumn2018 konkursi i fotografisë i Visit Tirana në mediat sociale, i cili mbyllet në 30 Nëntor. Mos harroni dhe eventin më të madh të fotografisë që zhvillohet në 1-7 Nëntor 2018, TiranaPhotoFestival2018, ku gjithashtu mund të bëheni pjesë. 

Gjërat më të këndshme për t’u bërë në Tetor janë shumë, si ecje në natyrë mes gjetheve të rëna, ndërkohë gjatë fundjavave mund të shkoni për piknik ose të vizitoni fshtarat me atraksione turistike si Pëllumbas, Farkë, etj. Maratona e Tiranës e Tiranës është eventi më i madh sportiv që u zhvillua këtë Tetor për herë të dytë, ku shumë të rinj dhe jo vetëm ishin regjistruar për të marrë pjesë.

Çdo ditë dhe çdo fundjavë mund të bëheni pjesë e aktiviteteve kulturore dhe natyrore që organizohen nga Bashkia e Tiranës ose nga organizata të tjera. Eventi më i madh dhe që pritet me shumë gëzim nga fëmijët dhe të rinjtë, por edhe bizneset është Halloween, në ditën e fundit të tetorit. Atmosfera e Halloween-it ndihet në të gjitha rrugët e Tiranës, ku tregtarët shesin kunguj të dekoruar për festën. Festa e Halloween-it festohet pothuajse masivisht në Tiranë, nëpër qendra tregtare, bare dhe restorante ku njerëzit veshin kostumet tipike të kësaj feste tashmë të njohur në botë.

Jeta kulturore është e mbushur edhe në Tetor. Teatrot, kinematë, operat janë një mundësi e mirë për të kaluar këndshëm mbrëmjet e Tetorit.

Vizita në atraksionet e kryeqytetit janë gjithmonë të rekomanduara nga Visit Tirana si “must”, pra që nuk duhet t’i lini pa i vizituar. Shijojeni vjeshtën në Tiranë.

/Visit Tirana

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0