Çfarë mund të mësojnë sipërmarrësit nga këta 6 filma me shefa të tmerrshëm? - Business Magazine Albania

Çfarë mund të mësojnë sipërmarrësit nga këta 6 filma me shefa të tmerrshëm?

shefa të tmerrshëm

Shumica e njerëzve mund të mendojnë se kanë pasur një shef të keq. Fatkeqësisht, ata janë të përhapur në shumë vende pune. Por të shikosh një shef të keq si pjesë e një filmi – ky mund të jetë një lloj argëtimi! Sidomos sepse shefat e këqij të ekranit të madh zakonisht marrin si të mirëqenë atë që u vjen. 

Lexoni: 7 filma në Netflix që duhet të shikojnë të gjithë sipërmarrësit

Më poshtë ju sjellim gjashtë nga shefat më të këqij të ekranit të madh.

  1. Office Space

Bill Lumbergh i Office Space është shefi “idiot arketip” që ju pëlqen ta urreni. Komploti i Office Space është një nga satirat më të bukura të jetës së përditshme në xhunglën e zyrës që përbën një pjesë të madhe të Amerikës së korporatave. 

Pete Gibbons është një programues i pamotivuar, i cili është i bllokuar në një punë zyre monotone, dërrmuese, e mbushur me detyra të ulëta, të pamenda dhe kryesisht të parëndësishme. Filmi është edhe gazmor dhe tepër depërtues, dhe ka qëndruar mirë gjatë dekadave që kur ka dalë për herë të parë në kinema. 

Mësimet e nxjerra: Ndaloni mikromenaxhimin! Shefat e mirë i japin energji mjedisit të tyre të punës dhe i motivojnë ata që punojnë për ta. Nëse ka një mantër që filmi përsërit, është se si veprimet e pamendta të një shefi kontrollues mund të thithin jetën e një kompanie. 

Kultura e biznesit krijohet nga lart poshtë. Jini të respektueshëm për punonjësit tuaj dhe mos shkelni kohën e tyre të pushimit. Nëse doni të motivoni dikë, zbuloni se cili është “kodi i kuq” i tyre. Kjo është dëshira e zemrës së tyre dhe nëse mund ta kuptoni këtë, do të dini se si të shfrytëzoni motivimin e tyre të brendshëm. 

  1. The Devil Wears Prada

Në botën e modës, Miranda Priestly është vajza e egër dhe personazhi që i jep emrin filmit The Devil Wears Prada. Komploti përqendrohet rreth Andit, një gazetare e sapodiplomuar dhe aspirante, e cila gjen një punë për të cilën “miliona vajza do të vrisnin” në revistën Runway, kryeredaktore e së cilës është Miranda. 

Andi fillimisht përpiqet shumë me punën e saj ndërsa grindet me Mirandën, e cila abuzon plotësisht me stafin e saj. Andy ngadalë fillon të gjejë rrugën e saj, duke mësuar se si të trajtojë situata të pakëndshme, të përballet me sfidën dhe të lundrojë në botë të panjohura. Ne shohim se si të punuarit fort përfundimisht shpërblehet. 

Mësimet e nxjerra: Nga Miranda, ne mësojmë se ushtrimi i frikës ndaj të afërmve tuaj nuk është një strategji e mirë në planin afatgjatë. Përfundimisht, punonjësit tuaj më të mirë dhe më të zgjuar do të ngopen nga sjellja juaj kërcënuese dhe do të ikin në punë më të mira. Jepuni punonjësve çelësin që u nevojitet për të qenë të suksesshëm duke u ofruar atyre informacionin që u nevojitet për të kryer mirë punën e tyre.  

  1. The Social Network

Shumica prej nesh janë tashmë të njohur me bazat e këtij filmi: Mark Zuckerberg është student në Universitetin e Harvardit kur krijon një faqe interneti kampusi të quajtur Facemash duke hakuar në bazën e të dhënave të kolegjit. Pasi u punësua nga dy njerëz për një projekt të ndryshëm, ai vjen me konceptin për Facebook (të cilin fillimisht e quajti Thefacebook). Përfundimisht, vizioni i Zuckerberg shfaqet, por jo para se ai të paditet dhe të përfundojë duke u zënë me disa nga miqtë e tij. 

Mësimet e nxjerra: Nuk ka të bëjë gjithmonë me atë se kush e ka idenë për të filluar, por kush mund ta ekzekutojë më mirë atë. Në fund të fundit, Zuckerberg është ai që lançoi Facebook-un. Askush tjetër nuk kishte aftësinë për ta bërë këtë. Ai ishte i suksesshëm sepse e kuptoi se si të shërbente. Ai e ndoqi idenë e tij, duke besuar se të ardhurat do të pasonin (dhe kishte të drejtë). 

Por filmi gjithashtu përshkruan Zuckerberg si një arrogant, paranojak, i cili shfrytëzoi miqtë e tij për të ngjitur shkallët drejt suksesit. (Keni parasysh se vetë Zuckerberg nuk ishte një fans i madh i asaj se si u portretizua.) 

Ndërsa vetëbesimi është çelësi për të kaluar nëpër situata të vështira, të qenit tepër arrogant do t’ju kushtojë para dhe miq. Kini besim në aftësitë tuaja, por kontrolloni arrogancën tuaj. 

  1. 9 to 5

Në këtë komedi klasike, tre kolege femra në zyrë (Judy Bernly, Doralee Rhodes dhe Violet Newstead) kërkojnë hakmarrje ndaj shefit të tyre shovinist, Franklin Hart, Jr., i cili keqtrajton vartëset e tij femra.  

Të tre gratë përfundimisht i marrin gjërat në duart e tyre dhe e rrëmbejnë Hartin. Siç mund ta prisni, në fund, të gjithë marrin të drejtat e tyre. Ky film përshkruan një nga llojet më të këqij të shefave: një tip, të cilit i mungon plotësisht integriteti dhe është i gatshëm të manipulojë të gjithë rreth tij për përfitimin e tij. 

Mësimet e nxjerra: Natyrisht, mësimi më i madh nga ky film është të mos jesh një “person seksist, egoist, gënjeshtar, hipokrit”. Për më tepër, është e rëndësishme të keni njëfarë vetëdije për atë që po bëni. Krijimi i një mjedisi toksik do të rezultojë në reduktim të produktivitetit, qarkullim më të lartë të punonjësve dhe mungesë besnikërie. 

Fatkeqësisht, Hart nuk pushohet kurrë për veprimet e tij, por gjatë mungesës së tij nga puna, treshja tregoi se ishin shumë më efikasë në drejtimin e zyrës më vete. Ndonjëherë ju duhet të dini kur të largoheni nga rruga juaj. 

  1. The Devil’s Advocate

Është e lehtë të thuash se shefi yt është djalli, por çfarë të bësh nëse shefi yt është në të vërtetë vetë Satani? Në Avokati i Djallit, djalli (i cili quhet John Milton) Josh Kevin Lomax, një avokat mbrojtës moralisht fleksibël, në një punë me një firmë të madhe në New York, e cila sigurisht vjen me një rrogë të madhe dhe një apartament në Manhatan. Ndërsa komploti shpaloset, Milton gjithnjë karizmatik dhe bindës e tërheq Lomax më thellë në grackën e tij. 

Lomax, i cili dikur drejtohej nga një dëshirë për përsosmëri profesionale, bëhet i pamëshirshëm dhe i ashpër. Por Milton nuk duhet t’i kthejë dorën Lomax-it për të bërë gjëra të këqija. Në fakt, Milton i tregon Lomax-it paraprakisht të gjitha gjërat e tmerrshme në të cilat mund të çojnë zgjedhjet e tij. 

Mësimet e nxjerra: Qëndroni besnikë ndaj busullës tuaj të brendshme. Përcaktoni qartë se kush jeni dhe çfarë përfaqësoni dhe mos lejoni askënd ose asnjë shumë parash ta ndryshojë këtë. Gjithashtu, sado i suksesshëm të jeni, pak përulësi do t’ju mbajë me këmbë në tokë. 

Lexoni: 10 filmat më të mirë për t’ju ndihmuar të imagjinoni inteligjencën artificiale

  1. Avengers: Infinity War and Endgame

Për sa i përket shefit keqbërës, është e vështirë të mundësh Thanos. Në fund të fundit, ai vrau gjysmën e të gjitha krijesave të gjalla në të gjitha universet e njohura. Ky është një veprim mizor dhe i pamëshirshëm që do të të bëjë të etiketohesh si megaloman i pashpirt. Le ta pranojmë: Të jesh zuzari i fundit dhe arkitekti i çdo fatkeqësie të botës do të të sjellë një reputacion të keq si një shef vërtet i keq. Gjithashtu, të gjithë superheronjtë e botës do të fiksohen për t’ju poshtëruar epikisht. 

Mësimet e nxjerra: Bosët që janë përbindësha tiranë do të zbulojnë përfundimisht se e gjithë fuqia në botë nuk do të thotë të ulesh kur mjaft njerëz (superhero ose jo) motivohen për t’ju rrëzuar. Por ka edhe disa gjëra të mira kryesore që mund t’i heqim nga stili i tij drejtues. 

Thanos ka një fokus në qëllimin e tij dhe nuk devijon kurrë nga ai mision i përcaktuar qartë. Ai është njëlloj i drejtë (ose i padrejtë) me të gjithë. Ai është gjithmonë i përgatitur për të përballuar konkurrencën në një betejë kokë më kokë. Dhe asnjëherë nuk i mungon vetëbesimi, megjithëse ndoshta duhet të kishte kontrolluar arrogancën e tij, pasi kjo përfundon duke e vrarë dy herë. 

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0