Çfarë është Sindroma Solomon dhe pse ndikon më shumë tek Gjenerata Z? - Business Magazine Albania

Çfarë është Sindroma Solomon dhe pse ndikon më shumë tek Gjenerata Z?

Sindroma Solomon

Të qenit introvertë dhe mbyllja janë faktorë që rrisin Sindromën Solomon në gjeneratën Z, tha Joana Elizabeth Salinas, një pedagoge e specializuar në mjediset e punës, e cila paralajmëroi për pasoja “të paimagjinuara” të COVID-19.

Gjithashtu bashkë-krijuesi i podcast-it “Empareja2” tha se popullata e lindur midis viteve 2000 dhe 2015 ka më shumë gjasa të mos përpiqet të dallohet, të mos ketë mendime ndryshe nga një grup ose të inovojë “nga frika e refuzimit”.

Sindromat, sipas Salinas, janë një grup simptomash apo dukurish që karakterizojnë një patologji dhe në këtë rast shoqërohet me efektet që rrjedhin nga COVID-19 që do të lënë pasoja të rënda psikologjike tek fëmijët dhe adoleshentët.

“Kjo nuk do të thotë që sindroma prek vetëm një popullatë specifike, siç është brezi i treguar, por ka një rrezik më të madh për të shkaktuar dëm në këtë grup”, tha specialistja.

Lexoni: Gjenerata Z po kupton se përkufizimi mbi ‘puno fort’ nuk funksionon

Njerëzit me Sindromën Solomon shpesh kanë vetëbesim të ulët ose probleme të besimit personal, që kërkojnë miratim të vazhdueshëm nga jashtë për të funksionuar në baza ditore, kështu që vendimet e tyre bazohen në opinionin e të tjerëve. Ata refuzojnë të largohen nga tufa për të qenë në gjendje t’i përkasin një grupi, ndaj janë më të manipulueshëm dhe të ndikuar”, tha ekspertja.

Sindroma Solomon karakterizohet gjithashtu nga frika për t’u dalluar. Personi shmang të qenit i suksesshëm, mospajtues ose të dallohet me dëshirën e vetme për “të qenë si gjithë të tjerët”, tha Salinas dhe paralajmëroi se ata që vuajnë nga kjo sindromë kanë ankth të lartë social në situata grupore në të cilat ndihen të vlerësuar ose të gjykuar, ose ndjejnë ankth nga frika e gjykimit që tjetri ka ndaj tyre.

Gjithashtu, pedagogia siguroi se karakteristika të tjera të sindromës Solomon janë vetëvlerësimi i ulët dhe prirja për nënvlerësim, vështirësi në marrjen e vendimeve, varësi emocionale dhe ndjeshmëri e lartë ndaj kritikave nga të tjerët.

“Vetmia dhe izolimi social kufizojnë ndërveprimet ballë për ballë dhe bisedat e lojërat e thella që rezultojnë në përforcimin e aftësive, vetëvlerësimit dhe vetë-konceptit tonë”, tha Salinas.

Gjithashtu, izolimi që rrjedh nga COVID-19 kufizoi ndjeshëm reagimet nga njerëz të rëndësishëm rreth nesh, interpretimin e sukseseve dhe dështimeve, kapacitetet dhe kufizimet e tyre, krahasimin social, atribuimet ndaj sjelljes së tyre, kriteret estetikë që rregullojnë mjedisin social dhe madje edhe përvojat e hershme brenda familjes.

Si të “kurohet” sindroma Solomon?

Për Salinas, “kurimi” i kësaj sindrome nënkupton forcimin e vetëbesimit dhe kjo çon në gjashtë veprime:

  1. Jetoni me vetëdije. Përfshin të qenit i zhytur në mendime dhe njohje të thellë të vetes. Do të thotë të pranojmë dobësitë tona, por edhe vlerat tona.
  2. Pranoni veten. Është e pamundur që ne të jemi në gjendje ta duam veten nëse nuk e pranojmë veten plotësisht, me pikat tona të forta dhe të dobëta.
  3. Vetëpërgjegjësia. Do të thotë të ndalojmë së fajësuari të tjerët, të marrim përgjegjësinë për jetën dhe të përqëndrohemi në arritjen e qëllimeve tona.
  4. Vetë-pohimi. Është të respektojmë nevojat, vlerat dhe ëndrrat tona, duke kërkuar sjellje alternative që janë në përputhje me atë që mendojmë, ndjejmë dhe dëshirojmë.
  5. Jetoni me qëllim. Ne e kuptojmë se lumturia dhe vendimet tona nuk janë në mëshirën e rastësisë apo të njerëzve të tjerë, por varen nga ne.
  6. Integriteti personal. Është integrimi i besimeve, vlerave dhe idealeve me mënyrën tonë të të vepruarit.

Lexoni: Gjenerata Z, sfida të reja për edukimin

“Mos punimi me sindromën parashikon performancë të dobët në shkollë dhe në punë, probleme të socializimit efektiv dhe konformizëm patologjik,” tha Salinas.

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0