Çfarë është chatbot-i i Elon Musk, Grok, dhe si funksionon? - Business Magazine Albania

Çfarë është chatbot-i i Elon Musk, Grok, dhe si funksionon?

Ju mund të keni dëgjuar për Grok, përgjigjen e X ndaj ChatGPT të OpenAI. Është një chatbot dhe, në këtë kuptim, sillet siç do të prisni, duke iu përgjigjur pyetjeve rreth ngjarjeve aktuale, kulturës pop etj. Por, ndryshe nga chatbot-et e tjera, Grok ka “pak zgjuarsi”, siç thotë pronari i X, Elon Musk.

Shkurtimisht, Grok është i gatshëm të flasë për tema që zakonisht janë jashtë kufijve për chatbot-et e tjera, si teoritë polarizuese politike dhe komplotet. Dhe do të përdorë një gjuhë më pak të sjellshme ndërsa e bën këtë. Për shembull, duke iu përgjigjur pyetjes: “Kur është e përshtatshme të dëgjosh muzikën e Krishtlindjeve?” me “Kur t’ju dojë qejfi!”.

Por, mesa duket, pika më e madhe e shitjes së Grok është aftësia e tij për të hyrë në të dhënat X në kohë reale, një aftësi që asnjë chatbot tjetër nuk e ka, falë vendimit të X për t’i ruajtur ato të dhëna. Nëse do ta pyesni atë: “Çfarë po ndodh në AI sot?”, Grok do të bashkojë një përgjigje nga titujt më të fundit, ndërsa ChatGPT do të japë vetëm përgjigje të paqarta që pasqyrojnë kufijtë e të dhënave të tij të trajnimit dhe filtrat në aksesin e tij në web. Në fillim të kësaj jave, Musk është zotuar se do të hapë Grok me burim, pa zbuluar saktësisht se çfarë do të thotë kjo. Në mendjen tuaj mund të lindin pyetje si: “Si funksionon Grok? Çfarë mund të bëjë? Dhe si mund të hyj në të?”

Më poshtë vijon një udhëzues i dobishëm për të ndihmuar në shpjegimin e të gjithë gjërave rreth Grok. Padyshim, nuk është varianti përfundimtar, pasi Grok mund të ndryshojë dhe zhvillohet vazhdimisht.

Si funksionon Grok?

Grok është shpikja e xAI, startup-i i Elon Musk me AI, një kompani, që thuhet se është në procesin e mbledhjes së miliarda kapitaleve sipërmarrëse.

Mbështetja e Grok është një model gjenerues i AI i quajtur Grok-1, i zhvilluar gjatë muajve në një grup prej dhjetëra mijëra GPU, sipas një postimi në blog të xAI. Për ta trajnuar atë, xAI mori të dhëna nga web-i  dhe nga reagimet, nga asistentët njerëzorë që xAI i referohet si “mësues AI”. Në standardet e njohura , Grok-1 është po aq i aftë sa modeli i chatbot-it me burim të hapur Llama 2 i Meta-s dhe tejkalon GPT-3.5 të OpenAI-t , pretendon xAI.

 

Grok

 

Reagimet e drejtuara nga njeriu, ose të mësuarit përforcues nga reagimet njerëzore (RLHF), është mënyra se si shumica e chatbot-eve të fuqizuara nga AI janë rregulluar mirë këto ditë. RLHF përfshin trajnimin e një modeli gjenerues, më pas mbledhjen e informacionit shtesë për të trajnuar një model shpërblimi dhe përshtatjen e modelit gjenerues me modelin e shpërblimit nëpërmjet të mësuarit përforcues.

Për pyetje që shtrihen përtej bazës së tij të njohurive, Grok përdor “qasjen në kohë reale” në informacionin mbi X. Dhe, ngjashëm me ChatGPT, modeli ka aftësi të shfletimit në internet, duke i mundësuar që të kërkojë në web informacione të përditësuara rreth temave.

Musk ka premtuar përmirësime me versionin e ardhshëm të modelit, Grok-1.5, i cili do të arrijë në fund të këtij viti.

Grok-1.5, i cili përmban një dritare të përmirësuar të kontekstit (shikoni këtë postim në GPT-4 për një shpjegim të dritareve të kontekstit dhe efekteve të tyre), mund të nxisë veçoritë për të përmbledhur temat dhe përgjigjet,  thënë kjo prej Musk.

 

Grok

 

Si mund të hyj në Grok?

Për të hyrë në Grok, duhet të keni një llogari X. Ju gjithashtu duhet të shpenzoni mbi 16 dollarë në muaj, 168 dollarë në vit, për një plan X Premium+ . X Premium+  është abonimi me çmimin më të lartë në X, pasi heq të gjitha reklamat në burimet “For you” dhe “Following feeds”. Përveç kësaj, Premium+ prezanton një qendër ku përdoruesit mund të paguhen për të postuar dhe për t’u ofruar fansave abonime, dhe përdoruesit e Premium+ kanë përgjigjet e tyre më të forta në renditjen e X.

Grok jeton në menunë anësore X në web dhe në iOS dhe Android, dhe mund të shtohet në menunë e poshtme në aplikacionet celulare të X për qasje më të shpejtë. Ndryshe nga ChatGPT, nuk ka asnjë aplikacion të pavarur Grok, ai mund të aksesohet vetëm përmes platformës së X.

Çfarë mund dhe nuk mund të bëjë, Grok?

Grok mund t’u përgjigjet kërkesave që mundet çdo chatbot, për shembull: “Më trego një shaka”, “Cili është kryeqyteti i Francës?”, “Si është moti sot?”,  e kështu me radhë. Por, ka kufijtë e tij, pasi Grok do të refuzojë t’u përgjigjet pyetjeve të një natyre më të ndjeshme. Ndryshe nga disa modele të tjera chatbot, Grok është gjithashtu vetëm me tekst. Ai nuk mund të kuptojë përmbajtjen e imazheve, audio ose video. Por, xAI ka thënë më parë se qëllimi i tij është të përmirësojë modelin themelor të këtyre modaliteteve dhe Musk është zotuar të shtojë aftësitë e gjenerimit të artit në Grok përgjatë linjave të atyre që ofrohen aktualisht nga ChatGPT.

– Modaliteti “Fun” dhe ” Regular”

Grok ka dy mënyra për të rregulluar tonin e tij: modaliteti “Fun” , të cilin Grok e paracakton, dhe modaliteti “Regular”.

 

Grok

 

Me modalitetin argëtues të aktivizuar, Grok adopton një zë më nervoz e të edituar, i frymëzuar nga “Hitchhiker’s Guide to the Galaxy” , të Douglas Adams. I thënë të jetë vulgar, Grok në modalitetin argëtues do të lëshojë fjalë fyese dhe gjuhë shumëngjyrëshe që nuk i dëgjoni nga ChatGPT. Grok në modalitetin argëtues gjithashtu nxjerr më shumë gënjeshtra.

Përgjigjet e Grokut në modalitetin e rregullt janë më të bazuara. Chatbot ende prodhon gabime, si gabimi i afateve kohore të ngjarjeve dhe datave. Por, ato priren të mos jenë aq të rënda sa Grok në modalitetin argëtues.

 

Musk dikur e përshkroi Grok si një “Inteligjencë Artificiale që kërkon të vërtetën maksimale”, në të njëjtën frymë duke shprehur shqetësimin se ChatGPT po “trajnohej për të qenë politikisht korrekt”. Por, Grok siç ekziston sot nuk është tamam në mes në pikëpamjet e tij politike. Grok është parë duke u dhënë përgjigje progresive pyetjeve në lidhje me drejtësinë sociale, ndryshimet klimatike dhe identitetet transgjinore. Në fakt, një studiues gjeti se përgjigjet e tij në tërësi ishin të krahut të majtë dhe liridashës, edhe më shumë se ato të ChatGPT.

 

Grok

A do të jetë Grok gjithmonë  i zgjuar? Ndoshta jo. Musk është zotuar të marrë veprime për ta zhvendosur Grok më afër neutralitetit politik. Koha është ajo që do të tregojë se çfarë rezultatesh do të priten.

techcrunch.com

 

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0