CEO i Slack thotë se orari 9-5 nga e hëna në të premte ka mbaruar - Business Magazine Albania

CEO i Slack thotë se orari 9-5 nga e hëna në të premte ka mbaruar

Slack

Sipas shefit ekzekutiv të Slack, punëdhënësit mund të harrojnë kthimin e stafit në kufijtë e zymtë dhe të përsëritur të zyrës tani që pandemia po i afrohet fundit.

“Ditët nga 9 deri në 5, nga e hëna në të premte kanë mbaruar,” tha Stewart Butterfield në një intervistë me CNN. Filma si komedia e Mike Judge e vitit 1999 Office Space kapën thelbin e përditshmërisë së punonjësve në zyrë, por pandemia ka riformuar perceptimet si midis punëdhënësve ashtu edhe në stafin e tyre.

“Kjo autonomi dhe fleksibilitet që punonjësit morën gjatë dy viteve të fundit do të jetë shumë, shumë e vështirë për t’i bindur ata të heqin dorë,” shtoi Butterfield.

Në një sondazh të fundit nga Fortune, CEO-t thonë se çështjet e talentit dhe punës janë një problem më i madh për momentin për organizatën e tyre sesa pandemia me një raport 7 me 1.

Kreu i EV dhe oficeri i sistemeve digjitale të Ford i bëri jehonë kësaj në fillim të këtij muaji, duke argumentuar se kishte një epërsi të performancës mbi paraqitjen kur zgjidhnin inxhinierë të rinj.

“Nuk më intereson nëse vijnë në punë me pantofla, ne duhet të kemi njerëzit më të mirë,” u tha Doug Field gazetarëve javën e kaluar pasi kompania ndau biznesin e saj të makinave për të forcuar shpejtësinë.

Vetë Field ishte një punonjës i profilit të lartë për prodhuesin shekullor të makinave, i cili ka drejtuar programin e makinave të Apple të njohur si Projekti Titan.

Lexoni: Slack dhe Starbucks punësojnë punonjës me një histori kriminale. Ja pse duhet ta bëni edhe ju

Mungesa e fuqisë punëtore në të gjithë bordin

Një kompani që beson se mund të shfrytëzojë këtë fleksibilitet të ri është HomeToGo, përgjigja e Gjermanisë ndaj Airbnb. Bashkëthemeluesi Patrick Andrae beson se kompania do të përfitojë nga kërkesa në rritje për atë që ai e quan “vend pune”, në të cilën punonjësit marrin me qira një shtëpi pushimi për një muaj dhe ndajnë kohën midis pushimeve dhe punës në distancë.

Testi i vërtetë do të jetë në financa, ku punonjësit e rinj kanë dëgjuar shpesh shprehjen: “Nëse nuk keni ardhur në punë të shtunën, mos u shqetësoni të paraqiteni të dielën”.

Bankat e Wall Street kanë qenë përgjithësisht shpërfillës ndaj stafit të tyre me paga të larta që punojnë nga shtëpia. CEO i Morgan Stanley, James Gorman, paralajmëroi në qershor: “Nëse mund të shkoni në një restorant në New York City, ju mund të vini në zyrë”.

Sipas Slack’s Butterfield, megjithatë, Dorëheqja e Madhe, mungesa e fuqisë punëtore dhe inflacioni i pagave po prekin të gjitha anët e ekonomisë.

“Është e gjithanshme – janë inxhinierë softuerësh dhe bankierë deri te njerëzit që punojnë në qytet, në fusha, njerëzit që punojnë në fabrika dhe magazina,” tha ai për CNN.

Me atë lloj fuqie negociuese, nuk është çudi që ai mendon se ditët e kaluara në zyrë janë drejt fundit.

/fortune

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0