CEO i Ripple parashikon se tregu i kriptove do të dyfishohet në 5 trilion dollarë deri në fund të 2024! - Business Magazine Albania

CEO i Ripple parashikon se tregu i kriptove do të dyfishohet në 5 trilion dollarë deri në fund të 2024!

Brad Garlinghouse, CEO i Ripple

CEO i startup-it të blockchain Ripple sheh se kapitalizimi i kombinuar i tregut të kriptomonedhave arrin në 5 trilion dollarë këtë vit. Brad Garlinghouse i Ripple tha se pret që e gjithë vlera e tregut të kriptove të dyfishohet, duke përmendur faktorë makro, përfshirë ardhjen e fondeve të para të shkëmbimit të bitcoin në SHBA, si dhe të ashtuquajturin përgjysmim të bitcoin-it të ardhshëm.

“Unë kam qenë rreth kësaj industrie për një kohë të gjatë dhe i kam parë këto tendenca që vijnë e shkojnë. Jam shumë optimist. Mendoj se tendencat makro, gjërat me pamje të madhe si ETF-të, po nxisin për herë të parë para reale institucionale. Ju po shihni se kërkesa po shtohet, dhe në të njëjtën kohë që kërkesa po rritet, oferta po zvogëlohet, Kjo nuk kërkon një diplomë ekonomike për t’ju treguar se çfarë ndodh kur oferta kontraktohet dhe kërkesa zgjerohet”, tha Garlinghouse.

ETF- të e para të bitcoin në SHBA u miratuan më 10 janar nga Komisioni i Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim i SHBA-së. Ata tregtojnë në bursat amerikane dhe lejojnë institucionet dhe investitorët me pakicë të fitojnë ekspozim ndaj bitcoin pa zotëruar drejtpërdrejt aktivin themelor. Përgjysmimi i bitcoin është një ngjarje teknike që ndodh afërsisht çdo katër vjet në historinë e bitcoin. Ai përgjysmon shpërblimin total të minierave për minatorët e bitcoin, të cilët janë vullnetarë në rrjetin e bitcoin që përdorin kompjuterë me fuqi të lartë për të verifikuar transaksionet dhe për të krijuar toke-na të rinj. Ngjarja e fundit e tillë ka ndodhur në vitin 2020, dhe tjetra është planifikuar të ndodhë në fund të këtij muaji.

“Kapaciteti i përgjithshëm i tregut të industrisë së kriptove… parashikohet lehtësisht të dyfishohet deri në fund të këtij viti… pasi ndikohet nga të gjithë këta faktorë makro” është shprehur Garlinghouse.

Kapitalizimi total i tregut të kriptove ishte afërsisht 2.6 trilion dollarë që nga 4 prilli. Nëse tregu do të dyfishohej, kjo do të nënkuptonte një kapital të ri total të tregut të kriptove prej 5.2 trilion dollarësh. Bitcoin-i nga ana tjetër është rritur më shumë se 140% në 12 muajt e fundit. Ai arriti një rekord të lartë mbi 73,000 dollarë më 13 mars, sipas të dhënave të CoinGecko, megjithatë, ajo ka rënë shumë nën nivelin e 70,000 dollarëve.

Një nga faktorët e tjerë që Garlinghouse sheh duke e shtyrë tregun e kriptove drejt niveleve të reja është mundësia e momentit pozitiv rregullator në Shtetet e Bashkuara. Ky vit që është një vit zgjedhor, shpresuesit për kripto janë optimistë se administrata e ardhshme do të jetë më e përshtatshme për industrinë e kriptove me fokusin e saj të politikave.

“SHBA është ende ekonomia më e madhe në botë dhe fatkeqësisht ka qenë një nga tregjet më armiqësore të kriptove. Dhe unë mendoj se kjo do të fillojë të ndryshojë gjithashtu”, është shprehur ai.

cnbc.com

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0