CEO i Nvidia: "Në 5 vitet e ardhshme, AI do të jetë më i zgjuar se njerëzit." A do të realizohet vërtet?! - Business Magazine Albania

CEO i Nvidia: “Në 5 vitet e ardhshme, AI do të jetë më i zgjuar se njerëzit.” A do të realizohet vërtet?!

CEO i Nvidia: "Në 5 vitet e ardhshme, AI do të jetë më i zgjuar se njerëzit." A do të realizohet vërtet?!

CEO i Nvidia, Jensen Huang, së fundmi përsëriti pikëpamjen e tij se shoqëria është pesë vjet larg të pasurit të inteligjencës së përgjithshme artificiale, ose AGI, teknologji që janë të afta për shumë nga të njëjtat lloje të detyrave intelektuale si njerëzit. Këto teknologji të ardhshme, vuri në dukje ai në një forum ekonomik të mbajtur në Universitetin Standford, pritet të jenë të afta për shumë nga të njëjtat lloje të detyrave intelektuale si njerëzit.Komentet e tij pasojnë deklaratat që ai bëri gjatë një Samiti DealBook të New York Times në nëntor, ku ai pretendoi se përparimet e AGI janë vetëm pesë vjet larg. Huang tha se nëse do të bënit disa nga të njëjtat teste të inteligjencës që u jepen njerëzve, pas pesë vitesh një AI ka të ngjarë të “bëjë mirë” në “çdo test që mund të imagjinoni”.
Për momentin, sistemet e AI mund të kalojnë disa teste standarde njerëzore ,dëshmojnë përpjekjet e fundit të kapjes së titujve, si kalimi i provimeve të avokatisë ChatGPT GPT-4 i OpenAI,  por luftojnë me tema më të specializuara. Kështu, ndërkohë që Huang po frenohet të thotë se së shpejti do të shohim shfaqjen e një sistemi makinerie plotësisht inteligjente  diçka si sistemi operativ nga filmi fantastiko-shkencor Her, i aftë për ndërveprime njerëzore dhe zgjidhjen e problemeve , ai mund të shohë se prodhimi aktual i AI-ve pak të ngathët, të ndikuar nga halucinacionet dhe jo të besueshme do të zhvillohet shumë shpejt në sisteme shumë më të zgjuara. Kjo tingëllon në mënyrë të përkryer me lajmin se çmimi i aksioneve të kompanisë së tij në mbylljen të premten shënoi herën e parë që Nvidia mbyllet me një vlerë mbi 2 trilion dollarë. Ai gjithashtu mbështet, në një farë mënyre, thirrjet e CEO të OpenAI Sam Altman për investime në shkallë trilion dollarësh në çipa të rinj të krijuar për të përpunuar algoritmet e AI. Pika e përgjithshme e Huang për inteligjencën e inteligjencës artificiale mbështetet gjithashtu nga puna e fundit nga shkencëtarët të cilët zbuluan se sistemet shumë të mëdha të AI-t chatbot po shfaqin shkëlqime të vogla të të kuptuarit.

Lexo edhe: E nisi nga zero sot tregëton çantat më të shtrenjta. Njihuni me shqiptaren virale në rrjet

Huang e zbuti parashikimin e tij të guximshëm për rritjen e AI duke vënë në dukje se shkencëtarët janë ende duke punuar shumë për të kuptuar plotësisht se si funksionon truri i njeriut, kështu që përcaktimi se çfarë është një inteligjencë e plotë artificiale mund të jetë diçka si një festë e lëvizshme. Kjo mbështetet nga një prej bashkëthemeluesve të divizionit të AI-së DeepMind të Google, i cili kohët e fundit argumentoi se testet standarde se sa inteligjente janë AI nuk funksionojnë mirë. Sipas Mustafa Sulejmanit, një test më i mirë do të ishte nëse një AI mund të ishte CEO i kompanisë së vet; ai përcaktoi vitin 2030 si datën në të cilën ai ishte i sigurt se AI do të ishin mjaft të zgjuar për këtë detyrë.
Por çfarë do të thotë e gjithë kjo për të gjithë ata që janë të zënë me përfshirjen e AI në jetën e tyre të përditshme të shtëpisë, shkollës dhe punës sot, duke shtypur tastin e ri të tastierës së AI të Microsoft dhe duke pyetur AI për përgjigjet që më parë do t’i kishin paraqitur motorëve të kërkimit? Jo shumë, jo tani. Debati nëse AI po kërcënon drejtpërdrejt ose jo punët e shumë njerëzve është në vazhdim dhe mendimet e ekspertëve për këtë çështje ndryshojnë, edhe nëse AI mund të ketë luajtur një rol në disa nga pushimet e fundit të industrisë së teknologjisë së profilit të lartë.
Inteligjenca artificiale më të zgjuara pothuajse me siguri do të shfaqen me kalimin e kohës, siç thotë Huang, por ky është një revolucion që ndodh me vite, jo me muaj. Industritë që ka të ngjarë të përfitojnë nga AI do të kenë kohë për të evoluar dhe për të zgjedhur se si do të përdorin sistemet e AI së bashku me punëtorët. Për shembull, kur Adobe javën e kaluar zbuloi një prototip të sistemit AI që mund të krijojë muzikë, kompania ishte e kujdesshme të vinte në dukje se e ardhmja e krijimit të muzikës ndoshta përfshin një muzikant që punon me sistemet e AI si një shumëzues force në vend që thjesht të zëvendësohet nga robotët.

inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0