Cellebrite është emri i kompanisë izraelite që ka bashkëpunuar me FBI-në


Firma Israelite, Cellebrite, ka raportuar se ajo ka qenë kompania që ka punuar së bashku me FBI-në për të zhbllokuar iPhone 5c. Bëhet fjalë për iPhonin e Farook, vrasësit të San Benardino, i cili qe dhe shkaktari i një beteje ligjore midis Apple dhe FBI-së.

“Byroja Federale e Hetimeve së SHBA-së ka punuar së bashku me kompaninë izraelite Cellebrite Mobile Synchronization Ltd. për të krakuar iPhone e përdorur në të shtënat e vitit të kaluar në San Bernardino, Kaliforni, sipas njerëzve të njohur me këtë çështje.”

FBI raportoi më herët këtë javë se kishte rikuperuar të dhënat e iPhone-it të Farook në mënyrë të suksesshme, duke i dhënë fund një betejë ligjore një mujore mes dy palëve. Ndërsa FBI-ja nuk ka dhënë asnjë detaj në lidhje me emrin e bashkëpunëtorit të tij, Bloomberg thotë se Cellebrite ka punuar me Byronë dhe më para.

 

/Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.al. Business Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve.

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale