BusinessMag ju këshillon të zbatoni këto këshilla të thjeshta për COVID-19


 

BusinessMag ju këshillon të zbatoni këto këshilla të thjeshta për COVID-19, nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Shumica e njerëzve që infektohen përjetojnë simptoma të butë dhe shërohen, por simptomat mund të jenë më të rënda për disa të tjerë. Kujdesuni për shëndetin tuaj dhe mbroni të tjerët duke bërë këto:

Lani duart shpesh

Pastroni rregullisht dhe tërësisht duart tuaja me një dezinfektant me bazë alkooli ose lani ato me sapun dhe ujë.

Pse? Larja e duarve me sapun dhe ujë ose përdorimi i dezinfektuesve me bazë alkooli vret viruset që mund të jenë në duar.

 Ruani distancimin social

Mbani të paktën 1 metër distancë midis vetes dhe kujtdo që kollitet ose teshtin.

Pse? Kur dikush kollitet ose teshtin, ata spërkatin pika të vogla të lëngshme nga hunda ose goja e tyre që mund të përmbajnë virus. Nëse jeni shumë afër, mund të merrni frymë në pikat, përfshirë virusin COVID-19, nëse personi që kollitet ka sëmundjen.

Shmangni prekjen e syve, hundës dhe gojës

Pse? Duart prekin shumë sipërfaqe dhe mund të marrin viruse. Pas kontaminimit, duart mund të transferojnë virusin në sytë tuaj, hundën ose gojën. Nga atje, virusi mund të hyjë në trupin tuaj dhe mund t’ju sëmurë.

Praktikoni higjenën e frymëmarrjes

Sigurohuni që ju dhe njerëzit përreth jush të ndiqni higjenën e mirë të frymëmarrjes. Kjo do të thotë të mbuloni gojën dhe hundën me bërryl ose pecetë të kur kolliteni ose teshtini. Pastaj hidheni menjëherë pecetën e përdorur.

Pse? Pikat përhapin virusin. Duke ndjekur higjenën e mirë të frymëmarrjes, ju mbroni njerëzit përreth jush nga viruset si ftohja, gripi dhe COVID-19.

Nëse keni ethe, kollë dhe vështirësi në frymëmarrje, kërkoni kujdes mjekësor herët

Qëndroni në shtëpi nëse nuk ndiheni mirë. Nëse keni ethe, kollë dhe vështirësi në frymëmarrje, kërkoni kujdes mjekësor dhe telefononi paraprakisht. Ndiqni udhëzimet e autoritetit tuaj lokal shëndetësor.

 Pse? Autoritetet kombëtare dhe lokale kanë informacionin më të detajuar mbi situatën në zonën tuaj. Telefonata paraprakisht do të lejojë stafin e kujdesit shëndetësor që t’ju drejtojë shpejt në institucionin e duhur shëndetësor. Kjo gjithashtu do t’ju mbrojë dhe do të ndihmojë në parandalimin e përhapjes së viruseve dhe infeksioneve të tjera.

Masat e mbrojtjes për personat që janë ose kanë vizituar kohët e fundit (14 ditët e kaluara) zonat ku COVID-19 po përhapet:

Ndiqni udhëzimet e përshkruara më lart.

Qëndroni në shtëpi nëse filloni të mos ndjeheni mirë, edhe me simptoma të buta të tilla si dhimbje koke dhe rrjedhje hundësh, deri sa të shëroheni.

Pse? Shmangia e kontaktit me të tjerët dhe vizitat në institucionet mjekësore do të jetë më efektive dhe do të  ndihmojë në mbrojtjen tuaj dhe të tjerëve nga COVID-19 dhe viruse të tjera të mundshme.

Telefononi 127

Nëse keni ethe, kollë dhe vështirësi në frymëmarrje, kërkoni menjëherë këshillimin mjekësor pasi kjo mund të jetë për shkak të një infeksioni të frymëmarrjes ose një gjendje tjetër serioze. Telefononi paraprakisht dhe tregojini stafit mjekësor për ndonjë udhëtim ose kontakt të fundit me udhëtarët.

Pse? Telefonimi paraprakisht do ta lejojë stafin e kujdesit shëndetësor që t’ju drejtojë shpejt në institucionin e duhur shëndetësor. Kjo gjithashtu do të ndihmojë për të parandaluar përhapjen e mundshme të COVID-19 dhe viruseve të tjera.

 

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale