Burimet tona të energjisë elektrike. Pse duhen mbështetur ato johidrike - Business Magazine Albania

Burimet tona të energjisë elektrike. Pse duhen mbështetur ato johidrike


Prodhimi energjisë nga burimet ujrore është sektori që ka gjetur zhvillim të gjerë në praktikë, për shumë arsye, mbi të gjitha mungesa e tregut dhe kostot e ulëta të kësaj teknologjie. Por cilat janë opsionet e mundshme të zhvillimit më tej të sektorit energjetik.

Duke u mbështetur tek të dhënat më të fundit zyrtare dhe duke analizuar zhvillimet e tyre në dinamikë sot:

– Kapaciteti total i instaluar ka arritur në rreth 2100 MË, ku 590 MW janë tërësisht të reja. Pjesa tjetër prej 110 MW janë ato të kaluara në sektorin privat apo të rindërtuara rishtazi.

– Koncesionet dhe autorizimet e dhëna, (që ende nuk kanë filluar zhvillimin e tyre në praktikë), janë mbi 1785 MW. Potenciali hidroenergjetik i paeksploruar, por i studiuar në shkallë të ndryshme, është rreth 615 MW.

Me një përmbledhje, duke konsideruar potencialin teorik prej 4500 MW, sot vetëm 46% e potencialit hidroelektrik është duke u shfrytëzuar. Pjesa shtese është thuajse a papërfillëshme ku ajo fotovoltaike arrin në më pak se 2 MW, dhe në biomasë më pak se 3 MW.

Lidhur me të ardhmen, zhvillimi i reformave të liberalizimit të tregut në kontekstin e integrimit rajonal dhe promovimin e zhvillimit të qëndrueshëm, parashikohet brenda 5 skenarëve që lënë të hapur ndjekjen e prioriteve që do të përcaktohen në plane veprimi konkrete në vazhdimësi.

Për sa i përket realizimit të objektivit kombëtar aktuale për rritjen e nivelit të energjisë së rinovueshme në konsumin e përgjithshëm të energjisë, vendi është angazhuar të arrijë objektivin 38% deri në vitin 2020. Vitet e fundit është trefishuar kapaciteti në dispozicion për fotovoltaikët, duke kaluar nga 40 në 120 MW, dhe është dyfishuar ai i erës duke arritur deri në 70 MW.

Ndaj, zhvillimi aktual i tregut rajonal të energjisë elektrike, lejon të menduarin për projekte më të mëdha, të cilat reduktojnë drejtpërdrejt koston e prodhimit. Për sa këtu opsionet mbi teknologjitë mbeten te hapura, por, nëse nuk do të ketë ndërhyrje të veçanta shtesë, vendi do të vazhdojë të zhvillojë burimet e reja të prodhimit të energjisë hidrike si më pak të kushtueshme.

Lexo: Biznesi vendas rrit interesin për të investuar në sektorin e energjisë diellore

Por, duke mbajtur parasysh sfidat mjedisore, politikat publike pritet të kenë në fokus energjitë alternative, mbi të gjitha ato fotovoltaike. Ne ketë drejtim thelbësore do jete rezultati i projektit të Akërnisë.

Megjithatë, projektet nuk bëhen me ligje, por mbështeten në plane biznesi të zbatueshme në praktikë nga kompanitë me ekspertizë dhe kapacitete. Ndërsa masat publike mund të jenë më të efektshme lidhur me orientimin e konsumatorit për të ndryshuar qasje dhe plotësimin e reformës së hapjes së tregut. Në fakt, vetëm kështu mbështetja mund të kalojë nga kompanitë tek konsumatori dhe mundësohet që ndihmat publike të alokohen në mënyrë të efektshme.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0