Brenda një dekade, makinat elektrike do të kushtojnë më pak se makinat me benzinë


Makinat me bateri së shpejti do të jenë më të lira për t’u blerë sesa ato me benzinë, tregon një studim i ri.

Bloomberg New Energy Finance i sheh makinat elektrike më të lira se ato tradicionale deri në vitin 2030.

Kërkimet e bëra nga Bloomberg New Energy Finance tregojnë se rënia e kostove të baterisë do të thotë se automjetet elektrike gjithashtu do të jenë më të lira për t’u blerë në SHBA dhe Europë rreth vitit 2025.

Bateritë aktualisht përbëjnë rreth gjysmën e kostos së automjeteve elektrike (EV) dhe çmimet e tyre do të bien për rreth 77% midis vitit 2016 dhe 2030.

“Në një zhvillim të menjëhershëm, këto gjëra do të fillojnë të bëhen më të lira dhe njerëzit do të fillojnë t’i përdorin ato më shumë, sepse çmimi i tyre do të jetë i përballueshëm”, tha Colin McKerracher, një analist në qendrën e hulumtimeve në Londër.

Lexoni: Makinat elektrike do të mund të karikohen edhe kur janë në lëvizje

Renault, krijues i makinës elektrike Zoe, parashikon që shpenzimet e përgjithshme të automjeteve EV (makina elektrike) do të jenë të barabarta me automjetet tradicionale, me motor me djegie të brendshme, në fillim të vitit 2020.

/Independent

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale