Brenda një dekade, makinat elektrike do të kushtojnë më pak se makinat me benzinë - Business Magazine Albania

Brenda një dekade, makinat elektrike do të kushtojnë më pak se makinat me benzinë


Makinat me bateri së shpejti do të jenë më të lira për t’u blerë sesa ato me benzinë, tregon një studim i ri.

Bloomberg New Energy Finance i sheh makinat elektrike më të lira se ato tradicionale deri në vitin 2030.

Kërkimet e bëra nga Bloomberg New Energy Finance tregojnë se rënia e kostove të baterisë do të thotë se automjetet elektrike gjithashtu do të jenë më të lira për t’u blerë në SHBA dhe Europë rreth vitit 2025.

Bateritë aktualisht përbëjnë rreth gjysmën e kostos së automjeteve elektrike (EV) dhe çmimet e tyre do të bien për rreth 77% midis vitit 2016 dhe 2030.

“Në një zhvillim të menjëhershëm, këto gjëra do të fillojnë të bëhen më të lira dhe njerëzit do të fillojnë t’i përdorin ato më shumë, sepse çmimi i tyre do të jetë i përballueshëm”, tha Colin McKerracher, një analist në qendrën e hulumtimeve në Londër.

Lexoni: Makinat elektrike do të mund të karikohen edhe kur janë në lëvizje

Renault, krijues i makinës elektrike Zoe, parashikon që shpenzimet e përgjithshme të automjeteve EV (makina elektrike) do të jenë të barabarta me automjetet tradicionale, me motor me djegie të brendshme, në fillim të vitit 2020.

/Independent

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0