Bordi i Transparencës ul lehtësisht çmimet e karburantit - Business Magazine Albania

Bordi i Transparencës ul lehtësisht çmimet e karburantit

Vendimi i fundit i Bordit të Transparencës ka parashikuar uljen e çmimit të karburantit, në veçanti atë të benzinës.

Sipas këtij vendimi, benzina do të tregtohet për herë të parë pas disa muajsh nën nivelin e 200 lekëve për litër. Kështu bënzina nuk lejohet të tregtohet më shumë se 199 lekë/litër, nga 207 lekë që tregtohej ditët e fundit.

Në çmimin me pakicë, nafta ka mbetur pothuaj njësoj. Nga 221 lekë/litër, ajo tregtohet 220 lekë/litër. Po kaq rënie të lehtë shënoi dhe gazi, duke u tregtuar me 80 lekë për litër.

Ulja e këtij çmimi është shumë larg reflektimit të çmimit ndërkombëtar të karburanteve, ku nafta ka zbritur në nivelet që ishte para invacionit rus në Ukrainë.

Për këtë arsye, një ditë më parë Konfindustria kërkoi uljen  e çmimeve të karburanteve në tregun tonë, duke theksuar se ato janë shumë më të larta nga nga çmimet në tregjet ndërkombëtare, duke ndikuar drejtpërdrejt në varfërimin e xhepave të qytetarëve, dhe rrezikun e falimentimit të biznesit.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0