Boeing po bën plane për të investuar tek avionët


Boeing po ul normën e prodhimit të saj 737 Max, pasi kompania po punon për të përmirësuar  avionët. “Ne kemi vendosur të lëvizim përkohësisht nga një normë prodhimi prej 52 avionë në muaj në 42 avionë në muaj duke filluar nga mesi i prillit”,- tha CEO Dennis Muilenburg në një deklaratë.

Muilenburg po fliste për të gjithë sistemin e prodhimit të kompanisë 737, i cili përfshin më shumë se vetëm linjën e avionëve Max. Por, shumica janë avionë Max.

Max u vu nën vëzhgim pas rënies së sy avionëve në harkun kohor të pesë muajve, duke përfshirë Lion Air dhe Ethiopian Airlines. Gjithsej 346 njerëz vdiqën në dy aksidente.

Të gjithë avionët e Boeing 737 Max u ulën në bazë pas aksidentit në Etiopi muajin e kaluar. Në një deklaratë të tij, Muilenburg tha gjithashtu se i ka kërkuar bordit të kompanisë të ngrejë një komision që do të shqyrtojë politikat dhe proceset që Boeing përdor për të hartuar dhe zhvilluar aeroplanët e saj. Ky komision do të shikojë se sa efektive është kompania dhe a është në gjendje të sigurojë nivelin më të lartë të sigurisë për avionët Max, si dhe avionët e tjerë të Boeing.

Vendimi i fundit vjen një ditë pas raportit paraprak mbi tragjedinë e avionëve të Etiopisë, sipas të cilit rezultoi se pilotët e atij aeroplani kryen të gjitha procedurat e parashikuara nga prodhuesit e avionit, por nuk ishin në gjendje të kontrollonin avionin para se të rrëzohej.

Lexo: Pas aksidentit ndërkombëtar edhe Shqipëria ndalon fluturimin e avionëve Boeing

Javës së kaluar Boeing pranoi ngjashmëritë e situatës në dy aksidentet. Boeing po punon për të zhvilluar një rregullim software për 371 avionë për të kthyer sërish në ajër 737 Max.

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale