BMW drejt makinave elektrike, rriten shitjet me 80% - Business Magazine Albania

BMW drejt makinave elektrike, rriten shitjet me 80%


Prodhuesi gjerman i automobilave BMW AG bëri të ditur se fitimi neto në tremujorin e dytë të këtij viti është rritur për 14 p%, ndërsa versioni i ri i modelit sedan nga seria 5 ka ndikuar në rritjen e shitjes.

Fitimi është rritur në 2.21 miliardë euro për periudhën nga muaji Prill deri në Qershor të këtij viti krahasuar me 1.95 miliardë të vitit të kaluar.

Lexo: BMW dëshiron të shesë 100.000 makina elektrike në 2017

Harald Kruege, drejtori ekzekutiv i BMW-së, ditën e Enjte tha se fitimi i siguron kompanisë rritjen e investimeve në zhvillimin e makinave autonome dhe me bateri.

“Ndryshime të mëdha janë para botës së mobilitetit dhe për këtë arsye është me rëndësi jetike për kompaninë tonë që të jemi në gjendje të ballafaqohemi me këtë sfidë”, porositi Kruege.

Makinat elektrike mbulojnë një pjesë të vogël të tregut, por prodhuesit pohojnë se do të bëhen gjithnjë më të rëndësishme, pasi gama e baterisë po përmirësohet. BMW ka shitur 42.600 automjete elektrike në tremujorin e dytë, që është një rritje prej 80 %.

Burimi: portalb.mk

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0