Blu Panorama, pas 3 vitesh negocim blihet nga kompania ajrore Uvet - Business Magazine Albania

Blu Panorama, pas 3 vitesh negocim blihet nga kompania ajrore Uvet


Çështja e kompanisë ajrore Blue Panorama ka marrë tashmë një kthesë. Kompania që është nën administrim të jashtëzakonshëm prej 5 vitesh, do të blihet nga “Uvet”, që operon në sektorin turistik që prej viteve 50. Në muajin Shkurt, “Uvet” bleu edhe tur operatorin italian “Settemari”.

Kështu, Blue Panorama që zë një pjesë të konsiderueshme të tregut të fluturimeve ajrore mes Shqipërisë dhe Italisë, do të zhvendosë fokusin drejt turistëve dhe turizmit.

Oferta e “Uvet” është paraqitur që në vitin 2014, por vetëm së fundmi është tërhequr nga gara konkurrentja e saj, duke mbyllur praktikisht çështjen. Italia Airways është firma e tërhequr nga gara.

Marrëveshja përfundimtare pritet të nënshkruhet në muajt e vjeshtës. “Uvet” ndërkohë numëron rreth 1000 punonjës dhe regjistron të ardhura në 2.4 miliardë euro në vit.

Blue Panorama ndërkohë, prej kohësh nuk i publikon bilancet. Por ndërkohë gjatë 2016 transportoi 1.2 milionë pasagjerë. “Uvet” ndërkohë beson se këtë vit kompania do ta mbyllë me 1.6 milionë pasagjerë.

Blerësit synojnë gjithashtu të zgjerojnë flotën ajrore, kryesisht me “Boeing 787”, që janë të gjeneratës së fundit dhe që kushtojnë mesatarisht 225 deri në 264 milionë $.

Ekspertët shprehen se, me shumë gjasa blerësit do të rishikojnë edhe hartën e itinerareve të kompanisë, edhe në Europë, sidomos në tregjet ku ka shumë kompani low-cost që janë aktive.

Burimi: Scan

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0