“Bli tani, paguaj më vonë”. Investitorët vënë bast se këto start-upe europiane do jenë “njëbrirëshat” e ardhshëm - Business Magazine Albania

“Bli tani, paguaj më vonë”. Investitorët vënë bast se këto start-upe europiane do jenë “njëbrirëshat” e ardhshëm

Me zbehjen e zhurmës mbi trendin “bli tani, paguaj më vonë”, disa investitorë po vënë bast se kanë gjetur gjënë tjetër të madhe.

Kompanitë e modelit “Bli tani, paguaj më vone” si Klarna dhe Affirm, të cilat i lejojnë blerësit të shtyjnë pagesat për një datë të mëvonshme ose t’i ndajnë blerjet në këste pa interes, janë nën një tendosje të madhe pasi konsumatorët bëhen më të kujdesshëm në lidhje me shpenzimet për shkak të rritjes së kostos së jetesës dhe pasi normat e larta të interesit rrisin kostot e huamarrjes. Ata po përballen gjithashtu me konkurrencë të shtuar, me gjigantin e teknologjisë Apple që hyn në fushën e lojës me ofertën e saj “Bli tani, paguaj më vonë” (BNPL).

Por kapitalistët e sipërmarrjes (venture capitalists) po vënë bast se një lloj i ri startup-sh nga Evropa do të jenë fituesit e vërtetë në hapësirë. Kompanitë si Mondu, Hokodo dhe Billie kanë grumbulluar shumë para nga investitorët me një hap të thjeshtë: bizneset – jo konsumatorët – janë një klientelë më fitimprurëse për të blerë tani, duke paguar më vonë.

“Ka një mundësi të madhe për sa i përket ‘blej tani, paguaj më vonë’ për hapësirën B2B [biznes në biznes],” tha Malte Huffman, bashkë-CEO i Mondu, një startup me bazë në Berlin.

Huffman, firma e së cilës së fundmi mblodhi 43 milionë dollarë fonde nga investitorët, duke përfshirë Valar Ventures të miliarderit të Silicon Valley, Peter Thiel, parashikon se tregu për “BNPL” në transaksionet Biznes – Biznes  në Evropë dhe SHBA do të arrijë në 200 miliardë dollarë gjatë viteve të ardhshme.

Ndërsa shërbime si Klarna japin kredi për blerjet e konsumatorëve – të themi, një palë xhinse të reja ose një sistem altoparlantësh të ndezur – firmat Biznes – Biznes Bli tani, paguaj më vonë  synojnë të zgjidhin transaksionet midis bizneseve. Është i ndryshëm nga disa forma të tjera ekzistuese të financimit afatshkurtër si huatë e kapitalit qarkullues, të cilat mbulojnë kostot e përditshme operative të firmave dhe faktoringun e faturave, ku një kompani shet të gjithë ose një pjesë të një faturë për akses më të shpejtë në paratë që i detyrohen./ CNBC

NJË GJENERATE E RE E STARTUP-eve “Bli tani, paguaj më vonë”

FINANCIMI TOTALI nga Investitorët në vend

Scalapay               Itali                                       727.5 milion dollarë

Billie                      Gjermani                              146 milion dollarë

Playter                 Mbretëria e Bashkuar         58.4 milion dollare

Hokodo                 Mbretëria e Bashkuar        56,9 milion dollarë

Mondu                  Gjermani                               56.9 milionë dollarë

Treyd                    Suedi                                     12.3 milion dollarë

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0