Biznesi japonez mban anën e SHBA, duke mos furnizuar kompanitë kineze


Kompania e tretë në botë për furnizimin e çipave, pajisjeve të gjysmëpërçimit të energjisë, kompania japoneze Tokio Electron, nuk do të furnizojë më klientët kinezë që gjenden në listën e zezë të Uashingtonit.

Agjencia Reuters shkruan se sipas një prej ekzekutivëve të lartë të kompanisë, vendimi tregon se përpjekjet e Uashingtonit për të penguar shitjet e teknologjisë për firmat kineze, duke përfshirë Huaëei Technologies, po ndikojnë edhe tek firma jo-amerikane, të cilat nuk janë të detyruara të ndjekin ligjin e SHBA-ve.

Kina, është përfshirë tashmë në një luftë tregtare paralizuese me Shtetet e Bashkuara. Ajo është angazhuar të ndërtojë industrinë e saj të gjysmëpërçuesve për të zvogëluar vartësinë nga furnizuesit amerikanë, japonezë dhe europianë për makineritë e prodhimit të cipeve.

“Ne nuk do të bëjmë biznes me klientë kinezë me të cilët Applied Materials dhe Lam Research nuk janë të lejuar të punojnë”, tha drejtuesi i Japan Tokyo Electron, duke iu referuar firmave më të mira të pajisjeve të çipave në SHBA.

Duke kujtuar partneritetin e gjatë të Tokio Electron prej vitit 1960, kur filloi si një importues i pajisjeve, ai tha se, “Është e rëndësishme për ne që qeveria dhe industria amerikane të na shohin si një kompani të ndershme”.

Ndërprerja e furnzimit të Kinës me çipë po merret parashysh edhe nga një tjetër furnizues i madh japonez i pajisjeve të çipave, tha një burim i përfshirë në këtë çështje.

Përfaqësuesit e kompanive japoneze theksojnë se për këtë vendim nuk kanë marrë asnjë udhëzim nga ministria japoneze e industrisë.

Reuters

 

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale