Bill Gates: “Robotët që marrin punën e njerëzve duhet të paguajnë taksa”

Bill Gates: “Robotët që marrin punën e njerëzve duhet të paguajnë taksa”


Vetëm për arsye se një punëtor nuk është teknikisht “gjallë” nuk do të thotë se mund të bëjë para pa paguar asgjë, sipas Bill Gates.

Në një intervistë të kohëve të fundit me kryeredaktorin e Quartz Kevin Delaney, filantropisti miliarder shpjegoi se puna robotike duhet të tatohen si puna njerëzore – kryesisht si një mënyrë për të ruajtur fondet për shumë shërbime sociale të shoqërisë.

“Ju nuk mund ta braktisni atë tatim të ardhurash,” tha Gates.

Ekonomistët dhe teknologët e ardhshëm, përfshirë Gates, kanë diskutuar për kërcënimin e automatizimit robotik për disa vite. Një raport i Oksfordit nga viti 2013 zbuloi se robotët mund të zëvendësonin deri në 50% të vendeve të punës ndërmjet viteve 2023 dhe 2033. Dhe një raport i McKinsey 2015 përfundonte se teknologjia e sotme mund të zëvendësonte 45% të vendeve të punës tani.

Pjesa më e madhe e këtyre vendeve të humbura ka të ngjarë të vijë, të paktën fillimisht, në telemarketing, përgatitjen e taksave dhe shumë punë në sektorin e shërbimeve. Në vitin 2016, një raport i PwC zbuloi se dronët mund të zëvendësonin punët në infrastrukturë dhe bujqësi.

Nëse dhe kur kjo të ndodhë, Gates nuk beson se prodhuesit e atyre robotë duhet të korrin fitimet e krijuara nga puna e automatizuar pa paguar asnjë lloj tatimi. Sistemi do të ishte i ngjashëm me atë se si qeveria merr një pjesë të rrogave të njerëzve për të mbështetur programe sociale, të tilla si shëndetësia, infrastruktura dhe zbatimi i ligjit.

Gates e sheh taksën robotike duke kontribuar në një pjesë të atyre programeve, fuqia punëtore e të cilave është në mungesë. Ai tregon shembujt e mësimdhënies, kujdesit të të moshuarve dhe ndihmën tek fëmijët me nevoja të veçanta. Me trajnimin dhe përmbushjen e duhur, njerëzit që humbin vendet e tyre të punës për arsye të robotëve mund të mbushin këto role dhe pagat e tyre të paguhen nga taksat.

Zgjidhjet më ekstreme për automatizimin e robotëve përfshijnë tatimin negativ të të ardhurave – një sistem në të cilin qeveria paguan qytetarët bazuar në të ardhurat e tyre dhe jo në të kundërtën – dhe të ardhurat themelore universale, ku njerëzit marrin një sasi parash çdo muaj vetëm për të qëndruar gjallë.

burimi: BI

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0