Bill Gates: “Robotët që marrin punën e njerëzve duhet të paguajnë taksa”


Vetëm për arsye se një punëtor nuk është teknikisht “gjallë” nuk do të thotë se mund të bëjë para pa paguar asgjë, sipas Bill Gates.

Në një intervistë të kohëve të fundit me kryeredaktorin e Quartz Kevin Delaney, filantropisti miliarder shpjegoi se puna robotike duhet të tatohen si puna njerëzore – kryesisht si një mënyrë për të ruajtur fondet për shumë shërbime sociale të shoqërisë.

“Ju nuk mund ta braktisni atë tatim të ardhurash,” tha Gates.

Ekonomistët dhe teknologët e ardhshëm, përfshirë Gates, kanë diskutuar për kërcënimin e automatizimit robotik për disa vite. Një raport i Oksfordit nga viti 2013 zbuloi se robotët mund të zëvendësonin deri në 50% të vendeve të punës ndërmjet viteve 2023 dhe 2033. Dhe një raport i McKinsey 2015 përfundonte se teknologjia e sotme mund të zëvendësonte 45% të vendeve të punës tani.

Pjesa më e madhe e këtyre vendeve të humbura ka të ngjarë të vijë, të paktën fillimisht, në telemarketing, përgatitjen e taksave dhe shumë punë në sektorin e shërbimeve. Në vitin 2016, një raport i PwC zbuloi se dronët mund të zëvendësonin punët në infrastrukturë dhe bujqësi.

Nëse dhe kur kjo të ndodhë, Gates nuk beson se prodhuesit e atyre robotë duhet të korrin fitimet e krijuara nga puna e automatizuar pa paguar asnjë lloj tatimi. Sistemi do të ishte i ngjashëm me atë se si qeveria merr një pjesë të rrogave të njerëzve për të mbështetur programe sociale, të tilla si shëndetësia, infrastruktura dhe zbatimi i ligjit.

Gates e sheh taksën robotike duke kontribuar në një pjesë të atyre programeve, fuqia punëtore e të cilave është në mungesë. Ai tregon shembujt e mësimdhënies, kujdesit të të moshuarve dhe ndihmën tek fëmijët me nevoja të veçanta. Me trajnimin dhe përmbushjen e duhur, njerëzit që humbin vendet e tyre të punës për arsye të robotëve mund të mbushin këto role dhe pagat e tyre të paguhen nga taksat.

Zgjidhjet më ekstreme për automatizimin e robotëve përfshijnë tatimin negativ të të ardhurave – një sistem në të cilin qeveria paguan qytetarët bazuar në të ardhurat e tyre dhe jo në të kundërtën – dhe të ardhurat themelore universale, ku njerëzit marrin një sasi parash çdo muaj vetëm për të qëndruar gjallë.

burimi: BI

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0