Bill Gates ka një këshillë për sipërmarrësit e ardhshëm

Bill Gates ka një këshillë për sipërmarrësit e ardhshëm


Bill Gates gjithmonë është në kërkim të mundësive të reja.

Vizioni i tij për mundësitë e reja në botën e kompjuterëve e nxiti atë të braktiste Harvardin, tha Gates në një diskutim në letrën vjetore të tij dhe Melinda Gates.

Ai gjithashtu ka dhënë një këshillë të vlefshme për sipërmarrësit e së ardhmes.

Gates është përgjigjur: Futjuni shkencës.

“Sa më shumë të mësoni nga shkenca, aq më shumë mundësi do të gjeni,” tha ai.

Në mënyrë të veçantë, Gates mendon se njerëzit duhet të shohin fushat e ndryshme ku do të nevojiten risi të rëndësishme në të ardhmen për të ndihmuar njerëzimintë të përballet me sfidat që e presin.

“Nëse talenti juaj është i orientuar drejt shkencës apo programimit, avancimeve në biologji apo zhvillimeve në energji, këto fusha do të jenë burimi më i madh i ndryshimit,” tha ai.

Gates tha se sfidat që ai i konsideron më të rëndësishmet përfshijnë sëmundjet globale dhe nevojën për të zhvilluar një sistem të ri energjitik për planetin. Përgjigjet e këtyre problemeve do të vijnë nga kërkimet shkencore.

Personalisht, Gates tha se ndihet me fat që ju përkushtua inxhinerisë kompjuterike. Ai punësoi njerëz për te bërë marketingun dhe shitjet, por ishte interesimi i tij që e lejoi të kërkonte fillimisht mundësitë e reja.

/WeForum

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0