BIENALJA E VENECIAS 2024: MACCAFERRI, SPONSOR I PAVIONIT SHQIPTAR - Business Magazine Albania

BIENALJA E VENECIAS 2024: MACCAFERRI, SPONSOR I PAVIONIT SHQIPTAR

Kjo iniciativë dëshmon përkushtimin e Maccaferri për vlerësimin e pasurisë artistike dhe kulturore shqiptare, si edhe konfirmon interesin që ka Grupi për tregun ballkanik

Officine Maccaferri, lider global në sektorin e inxhinierisë civile dhe mjedisore, shpall mbështetjen e saj si sponsor, për ekspozitën Love as a Glass of Water e artistes Iva Lulashi, che perfaqeson Pavijonin e Shqipërisë me rastin e Ekspozitës së 60-të Ndërkombëtare të Artit – Bienale e Venecias, që do të organizohet nga 20 prilli deri më 24 nëntor 2024.

Duke mbështetur Pavijonin Shqiptar, Officine Maccaferri synon të theksojë angazhimin e kompanisë për vlerësimin e artit dhe kulturës vendase, ku Grupi është i pranishëm prej më shumë se njëzet vitesh, fillimisht me një prani tregtare dhe më pas, prej vitit 2009 me një fabrikë prodhimi, dhe sot ndër operatorët industrialë të konsoliduar. Që në fillim të viteve Dymijë, Maccaferri Balkans ka marrë pjesë në zbatimin e projekteve të rëndësishme të infrastrukturës dhe së fundmi ka inauguruar një fabrikë të re prodhimi në Shijak me synimin për ta bërë atë qendrën kryesore të prodhimit për zonën evropiane dhe të Lindjes së Mesme, si dhe një qendër ekselence për zhvillimin e teknologjive bashkëkohore.

Bienalja e Venecias, është ndër ngjarjet më prestigjioze të artit bashkëkohor, e njohur në të gjithë botën. E titulluar Të huaj kudo  – Foreigners Everywhere dhe e kuruar nga Adriano Pedrosa, këtë vit Ekspozita Ndërkombëtare shoqërohet me 88 Pjesëmarrje Kombëtare në pavijonet historike në Xhardini, Arsenal dhe në qendrën historike të Venecias.

Pavioni shqiptar, i cili hap seksionin e ekspozitës kushtuar pjesëmarrjeve kombëtare, do të mirëpresë ekspozitën Love as a Glass of Water, kushtuar pikturave të artistes shqiptare Iva Lulashi. E frymëzuar nga “teoria e gotës së ujit”, që daton nga periudha para-revolucionare dhe e lidhur me mendimtaren radikale dhe feministe Aleksandra Kollontai, artistja eksploron përmes veprave të saj, tema të tilla si dashuria, dëshira dhe erosi. Ekspozita është kuruar nga Antonio Grulli, me porosi të veçantë të z. Blendi Gonxhja, Ministër i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit të Shqipërisë.

“Kemi kënaqësinë të mbështesim Pavijonin Albania dhe artisten Iva Lulashi në një skenë të jashtëzakonshme si Bienalja e Venecias, një nga ngjarjet më të rëndësishme artistike në mbarë botën”. – deklaroi Sergio Iasi, President i Officine Maccaferri. “Duke promovuar vlerën e artit dhe kulturës shqiptare, ne synojmë të japim një demonstrim të mëtejshëm, për lidhjen tonë të fortë me vendin, ku pesëmbëdhjetë vjet më parë vendosëm të hapnim një degë prodhimi, duke marrë parasysh rëndësinë e madhe që ka tregu ballkanik në strategjinë tonë globale. Jemi krenar per investimet e kryera ne Shqiperi dhe ne nje te ardhme te shpejte do te angazhohemi per te zhvilluar me tej prezencen tone industriale”

E themeluar në 1879, Officine Maccaferri është lider global në inxhinierinë civile dhe mjedisore me mbi 20 fabrika në 4 kontinente të ndryshme, afërsisht 3,000 punonjës dhe një prani tregtare në mbi 130 vende. Me një xhiro prej mbi 600 milionë euro (më 31 dhjetor 2023), Officine Maccaferri ofron zgjidhje të avancuara inxhinierike për zbutjen e rrezikut hidrogjeologjik, për zhvillimin dhe sigurinë e infrastrukturës së transportit dhe mjedisit urban.

 

www.maccaferri.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0