Biçikleta Cyclotron është fjala e fundit e teknologjisë


Cyclotron është një biçikletë nga e ardhmja.

Gomat e saj janë pa-ajër dhe pa-tela. E ndërtuar me fibra karboni mjaft të lehta, karakteristikat më të dukshme të biçikletës Cyclotron janë rrotat e saj pa tela, të cilat ngjasojnë me një motoçikletë dixhitale në momentin që ndizen dritat LED.

Biçikleta peshon rreth 12 kilogramë ,një peshë kjo pak e madhe për një biçikletë me fibra karboni.

Njësoj si biçikletat e tjera inteligjente ajo është e ndërtuar me drita, gjithashtu ingranazhet ndryshohen në mënyrë elektronike në vetëm 0.2 sekonda.

55

Në vend të telave të gomës, biçikleta ofron një vend i cili mund të përdoret për të vendosur kuti mbajtëse për sendet tuaja, në rrotën e parme dhe atë të pasme.

E megjithatë kjo nuk është një biçikletë elektronike prandaj ju ta pedaloni. Ju gjithashtu mund të ndryshoni pozicionin e ngarjes, nga ai komfort në atë sportiv.

Për të plotësuar imazhin e saj futuris, biçikleta gjithashtu vjen më një aplikacion (për iOS dhe Android) që ruan ecjet e tua më biçikletë, gjen vendodhjen e biçikletës me anë të GPS-it në rast vjedhjeje dhe dhe lajmëron kur bateria e dritave të biçikletës është e ulët.

I gjithë ky dizajn teknologjik i gjeneratës së ardhshme sigurisht që kushton. Çmimi i vendosur nga Kickstarter është 1,700 dollarë, e megjithatë fillimisht biçikleta duhet të provohet në rrugë nga përdoruesit e thjeshtë.

/Mashable

https://www.youtube.com/watch?v=SatCnalAE90

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale