Bernie Ecclestone paguan $5M për ish-makinën e Ayrton Senna

Bernie Ecclestone paguan $5M për ish-makinën e Ayrton Senna


Bernie Ecclestone ndoshta nuk është duke e drejtuar akoma “Formula 1”, por, ai nuk ka ndërmend që të shkëpusë lidhjet me të.

Në një ankand makinash nga Bonhams në Monaco të premten e shkuar, ai vendosi një ofertë për një makinë McLaren të “Formula 1”, të pilotuar dikur nga vetë legjenda Ayrton Senna. Britanikut iu desh të paguajë plot 5 milionë dollarë për të.

Ndryshe nga skuadrat e tjera, veçanërisht “Ferrari”, “McLaren” ka patur tendencën t’i mbajë makinat, pasi Ron Donnis mori drejtimin e skuadrës në vitin 1981. Të gjitha këto, të mbajtura në njësinë sekrete të quajtur “Unit 2”.

Makina në fjalë, është një McLaren MP4/8A, e drejtuar nga Ayrton Senna në kampionatin e vitit 1993. Ajo çoi në fitoren prestigjoze të Monaco Grand Prix atë vit. Por, titulli kampion shkoi për Alain Prost atë vit me Williams.

E dizejnuar nga Neil Oatley, ajo ka një motorr V8 Ford-Cosworth, i cili u vendos pas përfundimit të bashkëpunimit të suksesshëm me Honda. Kjo për shkak se japonezët u larguan nga Formula 1 për arsye ekonomike. Senna në fakt ishte tepër skeptik mbi lëvizjen e re të skuadrës së tij. Por, ata e mbyllën sezonin duke qenë një nga skuadrat më kompetitive të sezonit.

Vetë Senna, e pilotoi atë makinë për 8 gara. Në debutimin e tij, braziliani u rendit i dyti në renditje e përgjithshme.

Veç kësaj makine, u realizuan edhe disa shitje të tjera në atë ankand. Ndër të tjera, një Mercedes-Benz 300SL Roadster i vitit 1957 u shit për $1.45 milionë dhe një Bugatti EB110 GT i vitit 1993 për $718,400.

Burimi: Motor Authority

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0