Bashkimi Evropian miraton rregullore të re për linjat ajrore pas kaosit në aeroporte - Business Magazine Albania

Bashkimi Evropian miraton rregullore të re për linjat ajrore pas kaosit në aeroporte

Bashkimi Evropian propozoi lehtësimin e rregullave për vendet e ngritjes dhe uljes së linjave ajrore, ndërsa aeroportet përpiqen të menaxhojnë kaosin nga kërkesat e shumta të fluturimeve. 

Rregullat e reja do të lejojnë linjat ajrore të anulojnë fluturimet për shkak të ngjarjeve që lidhen me një pandemi, fatkeqësi natyrore ose rrezik të përhapur politik, pa rrezikuar gjoba të majme.

Blloku po propozon të kthehet në normën standarde të përdorimit të vendparkimeve prej 80% duke filluar nga 30 tetori:

“Kërkesa për trafik ajror është kthyer bindshëm dhe ka ardhur koha për t’u kthyer në normat normale të përdorimit të vendparkimeve për të siguruar përdorimin efikas të kapacitetit të aeroportit, me akses të drejtë dhe konkurrues për linjat ajrore, në dobi të pasagjerëve,”

Komisionerja e Transportit të BE-së, Adina Valean. thuhet në një deklaratë. “Por ne duhet të sigurohemi që jemi më të përgatitur për të papriturat.”

Lexo edhe: Lufthansa thotë se deri vitin e ardhshëm do të ketë probleme me fluturimet

Plani ende duhet të miratohet nga Parlamenti Evropian dhe vendet anëtare.

Aeroportet dhe linjat ajrore në të gjithë Evropën po zvogëlojnë kapacitetin dhe po anulojnë fluturimet pasi u kapën “mat” nga rritja e kërkesës pas dy vitesh ndalesë. Aeroporti Heathrow i Londrës tha të martën se po vendos një kufi dy mujor në trafikun ditor të pasagjerëve për të përballuar mbingarkesën.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar kohët e fundit hoqi dorë nga rregullat që kërkojnë që linjat ajrore të përdorin vendet e ngritjes dhe uljes ose t’i humbasin ato sezonin e ardhshëm, duke u kërkuar kompanive të heqin shërbimet kur është e nevojshme./ Bloomberg 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0