Bashkimi Europian jep 40 milionë euro për promovimin e turizmit shqiptar


Aeroporti i Tiranës “Nënë Tereza” u përzgjodh për lancimin e fushatës ndërkombëtare të turizmit.

Ministria e Turizmit dhe Mjedisit nisi fushatën “BE Taken by Albania”, me synim promovimin ndërkombëtar të asaj çka ofron Shqipëria dhe zhvillimin turistik e ekonomik të vendit.

Ministri Blendi Klosi tha në fjalën e tij se, “Mijëra njerëz më kanë shkruar mesazhe dhe kanë qenë të gatshëm të më mbështesin në fushatën që kemi ndërmarrë, sepse Shqipëria ka nevojë për ekonomi. Turizmi është ekonomi. Ne e kemi këtë mundësi të artë. Të rrëmbehemi nga kjo mundësi e artë për ta bërë Shqipërinë turistike.

Ai ftoi të gjithë të angazhohen në promovim.

Lexo: “Rrëmbehu nga Shqipëria”, video që po bëhet virale, i kundërpërgjigjet filmit Taken

Ambasadori i BE-së në Tiranë, Luigi Soreca tregoi se Bashkimi Europian do të mbështesë financiarisht promovimin e turizmit në Shqipëri.

“Këtë viti do të lancojmë një program madhor për të ndihmuar turizmin në Shqipëri në një vlerë prej 40 milionë eurosh”, tha ai gjatë fjalës së tij.

Ambasadori Zviceran Adrian Maitre tha se, “reputacioni i Shqipërisë do të përfitonte po ashtu nëse vendimmarrësit e këtij vendi do të bashkëpunonin me njëri-tjetrin. Pasi puna e përbashkët në procesin parlamentar ka ndikim të drejtpërdrejtë në ndryshimin e këtij realiteti”.

Ai tha gjithashtu se, së shpejti do të ketë një linjë ajrore Zvicër-Shqipëri, një fakt shtesë ky për fuqizimin e biznesit dhe turizmit.

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale