Bashkia e Tiranës: grante për biznese të reja “të gjelbërta” - Business Magazine Albania

Bashkia e Tiranës: grante për biznese të reja “të gjelbërta”

Bashkia e Tiranës në kuadër të projektit “Mbështetje financiare (Grant) për biznese të reja “të gjelbërta” të cilat bazohen në një model eko-miqësor, ose biznese ekzistuese të cilat tentojnë të shndërrohen në biznese “të gjelbërta” duke futur elementë go-green në to”,  shpall thirrjen për aplikim.

Të gjithë  individët apo kompanitë e interesuar, ftohen të marrin pjesë në këtë projekt, i cili ka si qëllim:

Stimulimin dhe motivimin e sipërmarrësve për të filluar biznese të reja që janë miqësore me mjedisin, të dizenjuara për të rritur qëndrueshmërinë mjedisore apo për të zhvilluar biznese që janë të vetëdijshëm për ndikimin e tyre në mjedis dhe për të ndërmarrë hapa jo vetëm për të zbutur dëmin që shkakton metoda dhe produktet e tyre të prodhimit, por për të punuar në mënyrë aktive drejt një planeti më të gjelbër

Projekti synon:

• Të edukojë bizneset për qëndrueshmërinë në mjedisin e tyre rajonal dhe global në ruajtjen dhe kursimin e burimeve të matshme;
• Të mbështesi biznese në përpjekjet e tyre për të adoptuar mënyra të jetesës dhe praktika të biznesit më miqësore ndaj mjedisit;
• Të ndërtojnë bashkësi të njerëzve që ndërmarrin veprime ndaj konsumit më të zgjuar, më miqësor ndaj mjedisit;
• Të përmirësojnë cilësinë e jetës përmes konsumit të mirë dhe ruajtjes së zakoneve, si dhe përfshirjes së shtuar në komunitetin e tyre.

Granti do të mbështesë biznese të reja apo ekzistuese të gjelbërta, për një afat kohor jo më shumë se sa një vit dhe në shumë deri në 500.000 (pesëqind mijë) lekë/ biznes.

Lexo: ALBtelecom mbështet 3 finalistë të Sfida IDEA

Propozimet që do të dorëzohen duhet të përfshijnë dokumentat e mëposhtme:

1. Formularin e Aplikimit për Grantin e Gjelbërt;

2. Planin e Biznesit dhe të Financimit sipas modelit të kërkuar (certifikime/patenta, dokumenta të tjerë suportues të cilat do të vërtetojne për bizneset ekzistente dhe start up elementin eko miqësor);

3. Formularin e vetëdeklarimit;

4. Kopjen e kartës së identitetit;

5. Kopjen e ekstraktit të biznesit nga regjistri tregtar të lëshuar nga QKB për bizneset ekzistuese (nga e-albania);

6. Të gjithë aplikantët që synojnë të hapin një biznes të ri, kanë afat 15 ditë pas aprovimit të Grantit nga Komisioni i Aprovimit të Grantit dhe firmosjes së Kontratës për regjistrimin e biznesit të tyre pranë zyrave të QKB;

7. Vërtetim origjinal për llogari bankare në lekë për bizneset ekzistuese. Bizneset e reja do të sjellin llogarinë bankare pasi të jenë shpallur fitues dhe të jenë regjistruar në QKB.

Të gjithë aplikantët duhet t’i qëndrojnë në mënyrë rigoroze formatit të aplikimit dhe formateve të bashkëngjitura në këtë udhëzim.

Thirrja për aplikim, fillon nga data 01 Shkurt 2021 dhe do të mbetet e hapur për dorëzimin e dokumentacionit deri në datën 31 Mars 2021.

Për aplikim lexo më shumë

Bashkia Tirane

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0