Bankat Zvicerane thonë se ditët më të mira të Bitcoin nuk kanë ardhur ende


Bankat Zvicerane Vontobel Holding AG dhe Falcon Private Bank, që të dyja ofrojnë për klientët mundësinë e spekulimit në Bitcoin, thonë se ditët më mira të tij ende nuk kanë ardhur.

Lexoni: Tashmë ju mund të blini sende luksi me Bitcoin, me transaksione anonime

Lëshimi i pashmangshëm i saj dhe i produkteve në Bitcoin do të shtyjë rritjen e mëtejshme të çmimit. Cboe Global Markets Inc. debutoi produktin e parë me bitcoin-futures të Dielën. Ndërkohë CME Group Inc., kompania më e madhe e këmbimit, do të ofrojë diçka të ngjashme deri në fund të vitit.

Këndvështrimet e klientëve janë të polarizuara në ata i shohin produktet e reja në tregun financiar e zakonshëm. Dhe ata të tjerët të cilët besojnë se është thjeshtë një fluskë. Kështu u shpreh Heiko Geiger, CEO i Vontobel në Frankfurt. Bitcoin arriti një rekord të premten me një vlerë prej $17.000. Kjo, një rritje rreth 1500% këtë vit.

E gjithë pamja është shumë e qartë,” u shpreh Geiger. “Disa investitorë presin më shumë likuiditet në treg nëpërmjet kontratave “future”. Ndërkohë të tjerët presin të bëjnë “short”. Në përgjithësi, klientët janë “energjik.”

Zvicra është duke e vendosur veten si një qendër e valutave dixhitale. Ethereum Foundation, që është pas crypto-valutës të dytë më të madhe, është e inkorporuar në vënd. Ndërkohë, qyteti Zug vitin e kaluar drejtoi një pilot ku përdoruesit e shërbimeve publike mund të paguanin me crypto-valutë.

Burimi: Bloomberg

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale