Banka Amerikane e Investimeve tashmë vjen edhe në Tiranë

Banka Amerikane e Investimeve tashmë vjen edhe në Tiranë


 

Banka Amerikane e Investimeve nga dita e djeshme është e pranishme edhe në tregun bankar shqiptar. Prezantimi i saj u bë mbrëmjen e së premtes në Tiranë, në një ceremoni ku morën pjesë Kryeministri Edi Rama, Guvernatori i Bankës Gentian Sejko, Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Donald Lu, Ministri i Financave, Shkëlqim Cani, Ministri i Ekonomisë, Arben Ahmetaj, etj.

Ndërsa përshëndeti prezencën për herë të parë të kësaj sipërmarrjeje në vendin tonë, kreu i Qeverisë Rama shprehu nevojën për rritje të nivelit të kreditimit të ekonomisë nga bankat.

“Sa na takon ne si qeveri, ndjehet nevoja që bankat të rrisin nivelin e kreditimit të ekonomisë. Kam shpresë të madhe që kjo bankë do të kthehet në shembull për bankat e tjera për tërheqjen e investitorëve”, u shpreh Rama.

Duke iu referuar marrëdhënieve shqiptaro-amerikane në tërësinë e tyre, Kryeministri tha se duhet të ushqehet në vijimësi kjo marrëdhënie.

“Jemi të vendosur ta çojmë përpara me ç’ka mundemi materializimin e kësaj dashurie, shqiptaro-amerikane, me prani edhe më të madhe kapitalesh në vendin tonë, kjo edhe për një arsye tjetër që ka të bëjë me kulturën e sipërmarrjes, me shpirtin e aventurës që amerikanët e kanë po kaq të spikatur, ashtu sikurse edhe disiplinën”, tha Rama para të pranishmëve në këtë ceremoni.

/Balkanweb/

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0