Banka Amerikane e Investimeve tashmë vjen edhe në Tiranë


 

Banka Amerikane e Investimeve nga dita e djeshme është e pranishme edhe në tregun bankar shqiptar. Prezantimi i saj u bë mbrëmjen e së premtes në Tiranë, në një ceremoni ku morën pjesë Kryeministri Edi Rama, Guvernatori i Bankës Gentian Sejko, Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Donald Lu, Ministri i Financave, Shkëlqim Cani, Ministri i Ekonomisë, Arben Ahmetaj, etj.

Ndërsa përshëndeti prezencën për herë të parë të kësaj sipërmarrjeje në vendin tonë, kreu i Qeverisë Rama shprehu nevojën për rritje të nivelit të kreditimit të ekonomisë nga bankat.

“Sa na takon ne si qeveri, ndjehet nevoja që bankat të rrisin nivelin e kreditimit të ekonomisë. Kam shpresë të madhe që kjo bankë do të kthehet në shembull për bankat e tjera për tërheqjen e investitorëve”, u shpreh Rama.

Duke iu referuar marrëdhënieve shqiptaro-amerikane në tërësinë e tyre, Kryeministri tha se duhet të ushqehet në vijimësi kjo marrëdhënie.

“Jemi të vendosur ta çojmë përpara me ç’ka mundemi materializimin e kësaj dashurie, shqiptaro-amerikane, me prani edhe më të madhe kapitalesh në vendin tonë, kjo edhe për një arsye tjetër që ka të bëjë me kulturën e sipërmarrjes, me shpirtin e aventurës që amerikanët e kanë po kaq të spikatur, ashtu sikurse edhe disiplinën”, tha Rama para të pranishmëve në këtë ceremoni.

/Balkanweb/

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale