Avantazhet e një biznesi familjar - Business Magazine Albania

Avantazhet e një biznesi familjar

Avantazhet e një biznesi familjar

Kompanitë familjare janë të mira jo vetëm për familjet e përfshira, por edhe për ekonomitë lokale dhe globale. Megjithatë, shumë e kanë të vështirë të mbijetojnë. Rreth një e treta e 100,000 bizneseve familjare që i kalohen brezit të ardhshëm çdo vit më pas dështojnë. Ka avantazhe dhe disavantazhe për të drejtuar çdo biznes, nga një biznes i vogël në një kompani më të madhe, të tregtuar publikisht. Megjithatë, firmat familjare vijnë me avantazhet dhe sfidat e tyre unike. 

Cilat janë avantazhet e një biznesi familjar?

Drejtimi i një biznesi familjar ka shumë përparësi, si “Stabiliteti”. Drejtimi i një biznesi familjar normalisht përcaktohet nga pozicioni i secilit individ në familje. Si rezultat, në përgjithësi ka jetëgjatësi në udhëheqje, gjë që siguron stabilitet të përgjithshëm brenda një biznesi të drejtuar nga familja. Në shumë kompani familjare, udhëheqësi i biznesit do të qëndrojë në këtë pozicion për shumë vite.

Angazhimi
Firmat familjare priren të kenë një ndjenjë më të madhe përkushtimi dhe llogaridhënieje me  zemër sesa firmat jo-familjare, pasi nuk janë vetëm nevojat e biznesit në lojë, por edhe nevojat e familjes. Kjo dëshirë që familja dhe biznesi të qëndrojnë të fortë nxit përfitime shtesë, duke përfshirë një kuptim më të madh të industrisë, organizatës dhe punës, marrëdhënie më të forta me klientët dhe shitje dhe marketing më efektiv.
Një nga bizneset familjare më të vjetra të mbijetuara në botë është Hoshi Ryokan: një hotel japonez i stilit bujtinash i cili u themelua në vitin 718 dhe që ka qenë në të njëjtën familje për 46 breza. Kjo jetëgjatësi ka çuar në një kuptim të jashtëzakonshëm të biznesit dhe historisë së tij, të cilën kushdo jashtë ose relativisht i ri në biznes thjesht nuk do të ishte në gjendje ta përsëriste.

Fleksibiliteti
Puna në një firmë familjare ka shumë fleksibilitet. Ndërsa bizneset jo-familjare priren të kenë përgjegjësi të përcaktuara qartë për çdo rol, anëtarëve të familjes ndonjëherë do t’u kërkohet të mbajnë disa qëndrime të ndryshme, duke marrë përsipër detyra jashtë orës së tyre zyrtare aty ku është e nevojshme.

Më pak kosto
Rënia ekonomike mund të jetë një luftë për shumë biznese, ku bordi i drejtorëve duhet të gjejë se si ta mbajë biznesin në këmbë duke paguar ende stafin. Në firmat familjare, megjithatë, shpesh do të ndodhë që anëtarët e familjes të jenë të gatshëm të kontribuojnë financiarisht për të mbajtur biznesin në jetë gjatë periudhave si këto.Mund të ndodhë që kjo përfshin uljen e përkohshme të pagës, kontribuimin e disa prej financave të tyre ose ndalimin e pagesës së dividentëve ndërsa kompania ngrihet përsëri në këmbë. Për familjen që qëndron pas biznesit, suksesi afatgjatë i biznesit është vendimtar për mbijetesën e tyre financiare, gjë që jep më shumë fleksibilitet kur bëhet fjalë për financat.

https://blog.vistage.co.uk/advantages-disadvantages-of-a-family-business

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0