Atletet e zgjuara që ju tregojnë gjithçka për aktivitetin tuaj sportiv


Sporti është një aktivitet shumë i rëndësishëm për njeriun, por kompania amerikane e prodhimit të këpucëve “Altra shoes” ka menduar ta bëjë edhe më të këndshëm aktivitetin tuaj.

Doni të dini se sa hapa keni bërë në një ditë të caktuar, sa distancë keni përshkuar, sa kohë keni vrapuar, sa rrahje zemre keni pasur etj. Me atletet Altra IQ dhe iFit ju i mësoni të gjitha. Ato ju ofrojnë informacion specifik për të gjithë aktivitetin tuaj sportiv në palestër apo në mjedise të hapura.

Altra IQ janë të pajisura me Bluetooth dhe me sensorë të ngjitur tek thembra që masin hapësira, drejtimin, distancat, ritmin, kohën. Por jo vetëm kaq, këto atlete tregojnë edhe ritmin e vrapimit, shpejtësinë që këmba juaj prek tokën, këmbën tuaj të preferuar, dhe cila pjesa e këmbës prek më shpejt tokën kur ju e shkelmoni.

Për të marrë këto të dhëna duhet të keni shkarkuar edhe një app të kompanisë në telefonin tuaj të zgjuar, e cili analizon të dhënat e sensorëve dhe jep komente e sugjerime gjatë aktivitetit tuaj. Gjithçka ndodh në kohë reale që ju të përmirësoni aktivitetin sportiv.

Sensorët janë rezistentë ndaj ujit dhe funksionojnë falë një baterie të vogël në madhësinë e një monedhe. Nuk është nevoja të keni patjetër një telefon të zgjuar. Edhe nëse e blini atë pas një viti, këpuca e ruan të gjithë informacionin dhe ju mund të shihni gjithçka pas një viti.

Këto atlete do të hidhen në treg në pranverë me një çmim të kripur prej 200$.

Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.alBusiness Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale