Telefonat Android duhet të kenë kujdes nga këto aplikacione - Business Magazine Albania

Telefonat Android duhet të kenë kujdes nga këto aplikacione


Ekspertët e sigurisë kanë zbuluar një virus që u faturon përdoruesve të telefonave Android pagesa për shërbime të rreme, që ata nuk i kryejnë kurrë me vetëdije.

Zbulimi është bërë nga ekspertët e sigurisë kibernetike të kompanisë “Check Point”. Sipas tyre, programi “ExpensiveWall” është konfiguruar në mënyrë të tillë që të mashtrojë përdouesit Android, duke u konsumuar kreditin e tyre telefonik pa e kuptuar.

Vetë këtë program “Check Point” e ka regjistruar te kategoria e programeve parazite, që do të thotë se nuk instalohen më vete, por janë të fshehur tek aplikacione të tjera që gjenden në Play Store.

Sipas ekspertëve të “Check Point” në total numri i pajisjeve të infektuara shkon nga 5.1 milionë deri në 21 milionë të tilla në mbarë botën.

Mashtrimi merr përmasa edhe më të mëdha, kur mësohet se në Instagram gjen profile që reklamojnë aplikacione të ndryshme të infektuara me “ExpensiveWall”.

“Check Point” thotë se ka mbi 100 aplikacione të tjera që janë ende në dyqanin virtual Android që janë të infektuara.

Më poshtë një listë e tyre sipas “Check Point”:

 1. I Love Fliter,
 2. Tool Box Pro,
 3. X WALLPAPER,
 4. Horoscope,
 5. X Wallpaper Pro,
 6. Beautiful Camera,
 7. Color Camera,
 8. Love Photo,
 9. Tide Camera,
 10. Charming Camera,
 11. Horoscope,
 12. DIY Your Screen,
 13. Ringtone,
 14. 12 Lite,
 15. Safe locker,
 16. Wifi Booster,
 17. Cool Desktop,
 18. useful cube,
 19. Tool Box Pro,
 20. Useful Desktop,
 21. ??? 12 ???? Lite,
 22. Horoscope2.0,
 23. Yes Star,
 24. Shiny Camera,
 25. Simple Camera,
 26. Smiling Camera,
 27. Universal Camera,
 28. Amazing Toolbox,
 29. Easy capture,
 30. Memory Doctor,
 31. Tool Box Pro,
 32. Reborn Beauty,
 33. Joy Photo,
 34. Fancy Camera,
 35. Amazing Photo,
 36. Amazing Camera,
 37. Super Wallpaper,
 38. DD Player,
 39. Fascinating Camera,
 40. Universal Camera,
 41. Cream Camera,
 42. Looking Camera,
 43. DD Weather,
 44. Global Weather,
 45. Love Fitness,
 46. Pretty Pictures,
 47. Cool Wallpapers,
 48. Beauty Camera,
 49. Love locker,
 50. Real Star,
 51. Magic Camera,
 52. Wonder Camera,
 53. Funny Camera,
 54. Easy Camera,
 55. Smart Keyboard,
 56. Travel Camera,
 57. Photo Warp,
 58. Lovely Wallpaper,
 59. Lattice Camera,
 60. Quick Charger,
 61. Up Camera,
 62. Photo Power,
 63. HDwallpaper,
 64. Wonderful Games,
 65. BI File Manager,
 66. Wallpapers HD,
 67. Beautiful Video-Edit your Memory,
 68. Wonderful Cam,
 69. useful cube,
 70. Ringtone,
 71. Exciting Games,
 72. Replica Adventure,
 73. GG Player,
 74. Love Camera,
 75. Oneshot Beautify,
 76. Pretty Camera,
 77. CuteCamera,
 78. Cartoon Camera-stylish, clean,
 79. Art Camera,
 80. Amazing Video,
 81. Fine Photo,
 82. Infinity safe,
 83. Magical Horoscope,
 84. Toolbox,
 85. Cute Belle,
 86. CartoonWallpaper,
 87. Ringtone,
 88. Best Camera,
 89. Colorful Locker,
 90. Light Keyboard,
 91. Safe Privacy,
 92. Enjoy Wallpaper,
 93. File Manager,
 94. Fancy locker,
 95. Cute Puzzle,
 96. Smile Keyboard,
 97. Vitality Camera,
 98. Lock Now,
 99. Fancy Camera,
 100. Useful Camera,
 101. Vitality Camera,
 102. Sec Transfer,
 103. Lock Now,
 104. Magic Filter,
 105. Funny Video,
 106. Amazing Gamebox,
 107. Super locker,
 108. Music Player.

/Top-Channel

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0