Ashpërsimi i masave kundër evazionit, biznesi kërkon tërheqjen e qeverisë


Biznesi i kërkoi qeverisë të tërhiqet nga ashpërsimi i masave penale kundër evazionit, pasi sipas dhomave të tregtisë ato nuk do të kenë efekt. Nikolin Jaka tha se rritja e represionit do fuqizojë më shumë njerëzit e lidhur me pushtetin.

“Bizneset informale kontrabandiste, kanë qënë ortakët e pjesës së zezë të politikës. Pra, nuk është se biznesi me penalizime të rritura tashmë mund të formalizohet. Jo. Unë ju siguroj që sado ti rrisni penalizimet, po ata njerëz të kontrabandës dhe informalitetit do të jenë dhe më të fuqishëm”, tha Nikolin Jaka, kreu i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë.

Përfaqësuesit e biznesit ishin në komisionin e ekonomisë për tu pyetur mbi paketën e re fiskale.

“Çfarë na shtyn ne të shtojmë akcizën për prodhimn vendas, presioni ndërkombëtar apo presioni i importit”, tha Stefan Pinguli.

“Si mund të vijë të investojë një industri e huaj këtu, të ëj një fabrikë, kur e ka më mirë ta sjellë nga importi birrën se ta prodhojë në vend sepse kostot tona janë më të larta se importi”, tha Luan Bregasi, Biznes Albania.

Industria e sigurimeve kërkon që të anulohet rritja e taksës mbi primin nga 3 në 10 për qind.

“Kjo tendencë për të rritur taksën me 10% në të gjitha produktet mendoj se do të frenojë zhvillimin e kësaj industrie”, tha Avni Ponari.

Ndërsa Shoqata e Turizmit kërkojnë uljen e TVSH-së në 10 për qind për ta barazuar me rajonin.

“Nuk bëhet fjalë për të konkurruar rajonin, Malin e Zi që ka një të tretën e të gjithë resorteve dhe Kroacinë se na ka lënë prapa në kohë. Po ne po na konkurron Maqedonia me një gjysmëliqen”, tha Zak Topuzi, Shoqata e Turizmit.

Komisioni i Ekonomisë vendosi t’i dëgjojë bizneset gjatë shqyrtimit nen për nen të paketës fiskale, pasi draftet janë miratuar sakaq parimisht nga Parlamenti.

/Top-Cahnnel/

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale