Ars Electronica, një festival i dedikuar vetëm për Inteligjencën Artificiale - Business Magazine Albania

Ars Electronica, një festival i dedikuar vetëm për Inteligjencën ArtificialeFestivali i Ars Electronica “AI – Das andere Ich” përdor PostCity në stacionin e trenit Linz për të ndihmuar vizitorët të njihen me inteligjencën artificiale në shumë projekte.

Tashmë në hyrje mund të përjetoni temën “Inteligjencë Artificiale” në trupin tuaj dhe të përpiqeni të kontrolloni një ekskavator me anë të mendimit. Bimë të dobishme si luledielli, tërshëra dhe fidanë të vegjël plotësojnë kabllon e prezantimeve të teknologjisë së lartë në katin e sipërm për temën e emërtimit. Një grumbull i zhavorrit duket se i përshtatet mirë, nëse nuk ishte një krah i madh robotik.

“Rock Print”, një kontribut i Gramazio Kohler Research nga ETH Zurich, i cili mori çmimin fillestar të Komisionit Europian, i cili u bashkë-organizua nga Ars Electronica. Makina në mënyrë të pavarur ndërton një skulpturë prej tre metrash të vargut dhe çakëll, pa kallëpë, pa binder.

Nëse është e ndritshme dhe e gjelbër, në katin e poshtëm ka errësira, ku dhomat janë përdorur me mjeshtëri dhe objektet e artit janë të organizuara në mënyrë të përkryer. Impresiv në ish-bunker është “Plani i Leximit” i Lien-Cheng Wan Taiwanese. Robotët automatikisht do të rrokullisen përmes 23 tastierë të ndezur pak dhe do të lexojnë një tekst sapo dikush të hyjë në dhomë. Në instalimin e lehtë “Fusha” nga fushat austriake Marlene Reischl të tensionit të lartë të Teslaspulen prodhojnë dritë rrjedhëse në tuba fluoreshente. Me një llambë të vetme të lehta, rreth të cilave formë të dylli, Domas Schwarz punon në “rënie të rritjes”.

Impresiv në fund të një rreshti të gjatë është instalimi i shëndoshë i arritshëm “AEther” i Skjodit të krishterë danez. Antenat dhe qarqet elektronike analoge zbulojnë valët elektromagnetike që na rrethojnë dhe i kthejnë ato në zë. Gil Delindro regjistroi një trung të vdekur nga robotët si me një gjilpërë të një rekorderi, topografia e drurit që gjeneron zërin.

Dyqani i madh i parcelave dhe kolonada, gjithashtu në bodrum, janë konvertuar me mure të bardha në disa 1.000 metra katrorë “Galeria Hapësira”, e cila ofron 16 galeri me vepra dixhitale nga artistët e tyre.

Paketa diapozitivësh për yllin e YouTube
Një vëmendje e veçantë janë diapozitivat e parcelave dymbëdhjetë metërshe: Ato janë një gameplay për yllin e YouTube, Joseph Herscher. Zelanda e Re amtare, e njohur për makinat e zinxhirit të tij të mençur, lejon që spiralet të luajnë në “dhomën e makinës” me objekte që ata i dinë më parë. Ka kafshe me shtazë, kuti, zarfa dhe çdo gjë që mund të ketë qenë dërguar në këto pako është gjithashtu e përfshirë.

Ekspozita Artificial Intimacy ndriçon intimitetin në epokën teknologjike, midis njeriut dhe makinës. Në fushën e U19 – Krijoni botën tuaj pranë dhomave të konferencave, ju do të gjeni edhe qendrën vullnetare të Tokës së Pavarur dhe iniciativa të tilla si “Ne mbrojmë zonat tona të ujit të pijshëm”. Qëndrueshmëria është e rëndësishme, arkitektura e ekspozitës është pjesërisht e huazuar nga kompanitë, një treg bio-bujqësor të shtunën përshtatet pa ndërprerje në programin e dendur. Për të mbajtur një pasqyrë, ne rekomandojmë një turne udhëzues të formatit “Ne ju udhëzojmë”, i cili ofron një fokus në këtë temë, si dhe një turne të përshtatshëm.

Shënim: Festivali Ars Electronica “AI – Das andere Ich”  zhvillohet nga data 7 deri në 11 shtator PostCity Linz.

burimi: Lajmi.net

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0