Arabia Saudite, në prag të humbjes së kontrollit në tregjet e naftës - Business Magazine Albania

Arabia Saudite, në prag të humbjes së kontrollit në tregjet e naftës

Arabia Saudite

Kur Arabia Saudite paralajmëroi “një surprizë të mrekullueshme” për tregjet e naftës, sipas fjalëve të ministrit të saj të energjisë, çmimet e naftës u rritën. Mbi të gjitha, Mbretëria tha se do të shkurtojë 1 milion bpd shtesë nga prodhimi i saj i naftës për të mbajtur çmimet më të larta. Por, më pas Irani filloi të rrisë prodhimin, duke rritur eksportet në më shumë se 2 milionë bpd. Çmimet përshpejtuan rënien. Çfarë është më tej për udhëheqësin e OPEC-ut?

Parashikimi i kërkesës për naftë mbetet pesimist, sipas Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë. Vendimi i Arabisë Saudite për të shkurtuar më tej prodhimin ishte gjëja e duhur për të bërë. Sidoqoftë, prodhimi më i ulët nënkupton eksporte më të ulëta, dhe eksporte më të ulëta nënkuptojnë të ardhura më të ulëta nga nafta.

Të dhënat e fundit, për nëntorin, tregojnë se eksportet saudite ranë mbi 25%, në rreth 15.5 miliardë dollarë nga 21.54 miliardë dollarë një vit më parë. Por eksportet e naftës konkretisht dolën shumë më keq, duke rënë me pothuajse 40 % në vit në nëntor.

Perspektiva e kërkesës për naftë është përmirësuar disi që nga nëntori, me të gjitha vaksinat kundër Covid-19 që po mblidhen. Këto mbështetën çmimet dhe rrjedhimisht buxhetin e Arabisë Saudite. Optimizmi, megjithatë, filloi të zbehej pasi u bë e qartë se përhapja nuk do të ndodhë aq shpejt sa shpresohej. Por, ndërsa standardet filluan të tërhiqeshin, surpriza e mrekullueshme erdhi nga Riadi për të përmbysur rënien.

Siç ndodh shpesh, sa herë që Arabia Saudite dhe OPEC ndërpresin prodhimin, është folur që prodhuesit e argjilës amerikane mund të përfitojnë nga kjo për të rritur prodhimin e tyre, duke minuar përpjekjet e kartelit. Tani për tani, duket se prodhuesit janë shumë të kujdesshëm për të filluar rritjen e prodhimit me ritme para-pandemike. Çmimet janë më të larta, por askush nuk e di se sa do të qëndrojnë më të larta. Pra, naftënxjerrësit e argjilës po mbrojnë prodhimin e tyre të ardhshëm me çmime aktuale në vend që të nxitojnë për të shtuar pajisje.

Por kjo mund të ndryshojë. Në fillim të këtij muaji, kreu i IEA, Fatih Birol, vërejti se shumë vaj argjilor është fitimprurës me çmimet aktuale. Kjo mund të jetë në rregull, por shpuesit e argjilës kanë borxhe për të shlyer, gjë që mund të detyrojë disa të rrisin prodhimin, siç bënë pas krizës së fundit të çmimeve.

Ndërkohë, një nga importuesit më të mëdhenj të naftës në botë po ankohet për qasjen “çfarëdo që të marrim” të përdorura nga OPEC. India nuk dëshiron çmime më të larta të naftës, jo kur importon më shumë se 80 përqind të naftës që konsumon. Shumë prej tyre vijnë nga Iraku, por Arabia Saudite është furnizuesi i dytë më i madh i vendit me naftë bruto, gjë që e bën atë një treg kryesor. E megjithatë, Mbretëria së fundi ngriti çmimet e saj zyrtare të shitjes për këtë treg kryesor dhe të tjerët në Azi.

Diversifikimi ekonomik është ende në tryezë. Plani Vision 2030 i Princit të Kurorës Mohammed është akoma aktiv, me azhurnimin më të fundit në lidhje me projektin futurist NEOM, me vlerë 500 miliardë dollarë, që do të ndriçojë një qytet. Çmimi i qytetit: 100-200 miliardë dollarë. Ndërkohë, megjithatë, Arabia Saudite porositi projekte diellore zero vitin e kaluar.

Planet ishin të siguronin mbi 1 GW në kapacitet të ri ndërsa Mbretëria punon për të goditur synimet e saj ambicioze të energjisë së rinovueshme. Por, asnjë nuk u ndërtua në të vërtetë sepse Riad u përpoq të rinegociojë çmimin e projektit, duke u mbështetur në uljen e tarifave diellore në rajon, raportoi Max Hall i Revistës PV në fillim të këtij muaji.

Në të njëjtën kohë, fondi i pasurisë sovrane të Mbretërisë, PIF, ka në plan të investojë 40 miliardë dollarë në vit në projekte të brendshme në një përpjekje për të mbështetur ekonominë e sëmurë. Kjo do të krahasohej me 15.5 miliardë dollarë të investuar në 2019, sipas Financial Times. PIF ka rreth 400 miliardë dollarë rezerva. Guvernatori i tij, Yasir a-Rumayyan, i tha FT se fondi do të mbështetet në një përzierje të kapitalit të vet, kredive dhe bonove për të financuar të gjitha projektet që ka në mendje. Rrëfimi zyrtar është se ka para për të gjitha projektet. Sidoqoftë, analistët dyshojnë në këtë.

“Është shumë e vështirë të shohësh se si shtrihen paratë, jo vetëm për të hyrë në Neom por në të gjitha me projektet dhe ambiciet e tjera që ata kanë”, tha një analist për FT. “Nëse arrijnë në gjysmën e asaj që po presin, shumë mirë. Por për momentin, ekziston një hendek i besueshmërisë midis asaj që thuhet dhe asaj që po bëhet ”.

Pra, kërkesa për produktin kryesor të eksportit të Arabisë Saudite mbetet e dobët dhe kjo mund të bëhet një tendencë afatgjatë nëse përpjekjet e tranzicionit të gjelbër janë të suksesshme. Konkurrenca po intensifikohet, ndërkohë, dhe diversifikimi ekonomik po provon të jetë më sfidues sesa mund të ketë menduar fillimisht arkitekti i Vizionit 2030. Nuk ka shumë gjëra që Mbretëria mund të bënte në këto rrethana. Në fakt, e vetmja gjë e arsyeshme që mund të bëjë është të mbajë kufizimet në prodhimin e tij. Një përmbysje e përqasjes së përmbajtjes sigurisht që do të dëmtojë rivalët e Arabisë Saudite në tregun e naftës, por thjesht mund ta dëmtojë atë më shumë.

RT

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0