Arabia Saudite ndërton fabrikën më të madhe të shkripëzimit të ujit me energji të rinovueshme - Business Magazine Albania

Arabia Saudite ndërton fabrikën më të madhe të shkripëzimit të ujit me energji të rinovueshme

Arabia Saudite
Arabia Saudite po ndërton fabrikën më të madhe në botë për shkripëzimin e ujit, që mundësohet nga era dhe energjia diellore, njoftoi e përditshmja emirate “Arab News”.
“Fabrika do të ndërtohet nga kompania “Red Sea Development”, zhvilluesi i një projekti megaturistik në bregun perëndimor të Arabisë Saudite, në bashkëpunim me specialistët e rinovueshëm të ujit të pijshëm “Source Global”, tha gazeta.

Fabrika ka një kapacitet të planifikuar prej dy milionë shishesh uji në vit dhe do të fillojë prodhimin me 300 000 shishe në vit vitet e ardhshme.
Impianti do të prodhojë ujë duke përdorur teknologjinë diellore me hidropanele, që nxjerr avuj uji nga ajri dhe i shndërron ato në ujë të pijshëm.
Rreth 100 hidropanele janë ndërtuar gjatë fazës së parë të ndërtimit, ndërsa 1,200 të tjerë do të shtohen gjatë fazës së dytë dhe të tretë.
Arabia Saudite është një lider botëror në impiante të tilla si këto, për shembull me impiantin Al Jubeil, në veri të Dammam, që prodhon 1,4 milionë metra kub ujë në ditë.
Red Sea Development siguroi $3,76 miliardë financim përmes veprimeve me bankat saudite.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0